Kategorie blog
TE PRODUKTY MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ
O'rings
O'rings
3,40 zł
zestaw
Blue vax
Blue vax
4,90 zł
szt.
Shafty Aluminium Natural - Medium
Shafty Aluminium Natural - Medium
4,90 zł
komplet
Stem Crowns - zaciskacze na piórka
Stem Crowns - zaciskacze na piórka
4,20 zł
komplet
Protectory na piórka silver
Protectory na piórka silver
4,20 zł
komplet
Piórka Unicorn Sigma Pro
Piórka Unicorn Sigma Pro
3,85 zł
komplet
Shafty Target Pinch Grip - Midi
Shafty Target Pinch Grip - Midi
11,70 zł
komplet
Groty COSMO Fit Point Normal czarne - 50 szt
Groty COSMO Fit Point Normal czarne - 50 szt
20,40 zł
opakowanie
Groty COSMO Fit Point Long - 50 szt
Groty COSMO Fit Point Long - 50 szt
20,40 zł
opakowanie

"Awans do Mistrzostw Świata to duży sukces” – wywiad z Karoliną Podgórską

0
"Awans do Mistrzostw Świata to duży sukces” – wywiad z Karoliną Podgórską

Sylwetka darterki Karoliny Podgórskiej

Karolina Podgórska to Mistrzyni Polski w obu odmianach darta. Ćwierćfinalistka turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Świata PDC 2019, a także uczestniczka Mistrzostw BDO 2019, które już w styczniu odbędą się w Lakeside. Prywatnie partnerka Krzysztofa Ratajskiego, jedynego Polaka w światowym czempionacie przed rokiem, jak i w obecnej edycji.

Wywiad:

Zacznijmy od kompletnych początków. Jak długo gra Pani w darta i jak zaczęła się Pani przygoda
z lotkami?
Karolina Podgórska: Moja przygoda z dartem rozpoczęła się ponad 16 lat temu od udziału w klubowych turniejach softowych, na które namówili mnie rodzice. Na przełomie tych lat miałam krótsze i dłuższe przerwy w grze. Najdłuższa związana była z urlopem macierzyńskim i trwała prawie dwa lata. Jednak to dopiero po tej przerwie rozpoczęłam regularne treningi, które z roku na rok podnosiły mój poziom gry.

Kobiecy dart – hobby, czy poważna dyscyplina sportowa?
Myślę, że to zależy tylko i wyłącznie od zawodniczki. Z moich obserwacji wynika, że większość kobiet traktuje to jako hobby, dreszczyk adrenaliny, oderwanie się od codzienności, możliwość wyjazdu na weekend i spotkanie z ludźmi, których często mają okazję widzieć jedynie od turnieju do turnieju z powodu dużych odległości zamieszkania. Dart jako hobby jest świetną rozrywką i uważam, że dostępną dla każdego. Nie oznacza to, że nie ma kobiet, które traktują dart bardzo poważnie. Zawodniczki z czołówki BDO większość swoich weekendów spędzają na kilkudniowych turniejach nierzadko zagranicznych. Myślę, że to wykracza wówczas poza hobby. Problemem w kobiecym darcie, również światowym, niestety są niskie nagrody oraz brak zainteresowania sponsorów, przez co ciężko mówić o „zawodowych Darterkach”.

Powoli pojawiają się sukcesy Polaków na arenie międzynarodowej. Pani awans na Mistrzostwa Świata BDO i bardzo dobry występ w eliminacjach do Mistrzostw PDC, świetne występy Pani partnera w PDC, tour card Tytusa Kanika, czy też Krzysztof Kciuk w Lakeside 2019. Czy polski dart zaczyna wreszcie coś znaczyć na świecie i możemy spodziewać się tego, że będzie coraz głośniej o naszych darterach?
Myślę, że po ostatnich sukcesach Krzysztofa Ratajskiego polski dart ma szansę być doceniany na świecie, ale potrzeba więcej odważnych darterów z Polski, którzy także zaczną próbować swoich sił na arenach międzynarodowych. Ja po cichu liczę na sukcesy mocnej ekipy z Polski, która wybiera się na Qschool w styczniu. Zdobycie kolejnych kart PDC Tour na pewno przysłużyłoby się renomie Polskich zawodników. Jednak uważam, że niestety problem Polski to nikłe propagowanie darta w kraju. Wypadamy dość słabo na tle choćby naszych sąsiadów – Czechów, czy Węgrów. Niejednokrotnie widzę na profilach znajomych z tych państw relacje telewizyjne o darcie, artykuły w prasie, a u nas ciągle tego brakuje. Mam nadzieję, że wszystkie te sukcesy przełożą się na ilość graczy, turniejów oraz wysokość nagród w Polsce.

W 2017 roku nie udało się dostać do Mistrzostw Świata, tym razem próba awansu zakończyła się sukcesem. Czy udział w największym kobiecym turnieju jest szansą na rozwój i zaistnienie w BDO?
Karolina Podgórska: Finał Mistrzostw Świata lub regularne zajmowanie czołowych miejsc
w międzynarodowych turniejach dają możliwość zaistnienia. Uważam, że awans do Mistrzostw Świata to już bardzo duży sukces – przynajmniej dla mnie :) Niestety sam udział nie gwarantuje sukcesu w BDO.

Czy ten rok jest dla Pani najlepszy pod względem sportowych osiągnięć?
Zdecydowanie tak. Oczywiście największym sukcesem jest kwalifikacja do Mistrzostw Świata. Poza tym wygrałam dwa turnieje międzynarodowe BDO – Police Masters i Rumunia Open. Udało się zdobyć również tytuły na Mistrzostwach Europy Bullshotera oraz EDF-u. Jestem także tegoroczną Mistrzynią Polski w darcie elektronicznym i steelowym.

Skoro udało się w tym roku zaliczyć eliminacje do Mistrzostw Świata obu federacji, czy da się porównać obie organizacje pod tym względem?
Podstawowa różnica to oczywiście nagroda... Udział w mistrzostwach Świata PDC na pewno pozwala zostać zauważonym. Renoma tej federaci jest zdecydowanie większa. Jeśli chodzi o same kwalifikacje to nie zauważyłam zdecydowanych różnic. Przebieg turnieju PDC był nieco sprawniejszy ze względu na dwukrotnie wyższą ilość tarcz, ale i mniejszą ilość zawodniczek. Wypowiadam się oczywiście o Kwalifikacjach PDC REST OF THE WORLD.

W świecie darta pojawiało się ostatnio wiele plotek na temat stworzenia przez PDC oddzielnych rozgrywek dla kobiet. W niedługim okresie okazało się, że Barry Hearn rozwiał wszelkie wątpliwości na ten temat, ale wydaje mi się, że warto zapytać czołową zawodniczkę na świecie. Co Pani sądzi o takim pomyśle? Czy to byłaby szansa do wyjścia z cienia Panów i pokazania kobiecego darta szerszej publice? Czy też rywalizacja z mężczyznami ma sens i coraz więcej kobiet będzie się na to decydowało?
Do czołowej zawodniczki na świecie jeszcze mi daleko :) , ale z niecierpliwością czekam, że tego typu cykl challenge tour dla kobiet jednak kiedyś powstanie. Niestety nie mam możliwości latać kilka razy w miesiącu na turnieje organizowane przez BDO, a tym samym z założenia moje szanse na czołowe miejsca w rankingu są właściwie żadne, nawet z dobrą grą. Challenge Tour pozwoliłby na udział w każdym turnieju zakładając, że byłoby to 4-5 zjazdów po 4 turnieje. Niestety po wypowiedzi Barry’ego Hearn’a raczej pozostanie to w sferze marzeń. Chciałabym, żeby kobiety mogły rywalizować z mężczyznami, jednak na ten moment uważam, że niewiele z nich ma szansę podjąć z nimi równą walkę. Skoro różnice w poziomach są na tyle widoczne uważam, że właściwym jest jednak podział na płeć. Bardzo liczę, że obie Panie, które dostały się do Mistrzostw Świata PDC zagrają pięknie i zareklamują kobiecy dart.

Różnice pomiędzy dartem w wykonaniu Pań i Panów?
Kobiety generalnie grają słabiej. Uważam, że na pewno muszą istnieć jakieś różnice w organizmie zdeterminowane płcią, które na to wpływają. Mam nadzieję, że kiedyś zostanie to zbadane i wyjaśnione, gdyż osobiście bardzo mnie to ciekawi.

Mistrzostwa Świata tak PDC, jak i te BDO, zbliżają się wielkimi krokami, każdy kibic odlicza już dni, więc nasuwa się pytanie, na co stać Krzysztofa Ratajskiego w Ally Pally i Karolinę Podgórską w Lakeside?
Na mistrzostwach grają najlepsi na świecie, więc na pewno nie będzie łatwo, ale wiem, że oboje postaramy się zagrać jak najlepiej. Moją przeciwniczką jest 10-krotna Mistrzyni Świata, która na scenie w Lakeside występowała wielokrotnie. Ja będę tam pierwszy raz.

Czego życzyłaby sobie Pani w przyszłym roku?
Na przyszły darterski rok życzę sobie dużo silnej woli do dalszych regularnych treningów, zimnej głowy przy podwójnych i żebym wreszcie polubiła latanie :)
W takim razie także tego życzymy i liczymy na udany występ w Lakeside :)

Rozmawiali Krystian Bartków oraz Maciej Romaniuk.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl