Jaka tarcza do darta, elektroniczna czy sizalowa? Pytanie z pozoru proste. Żeby jednak dokonać wyboru musimy zagłębić się mocniej w temat. To nie jest wybór między czarnym a czerwonym. Trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, które zadecydują o tym, na którą opcję się zdecydujemy. Zwrócimy tutaj uwagę na warunki, jakimi dysponujemy, nasze preferencje, a także styl gry.
Warunki do gry w darta
Często mówi się, że tarcze elektroniczne są głośniejsze. I z pewnością jest to prawda. Uderzenie lotki w tarczę niesie za sobą hałas. Do tego współczynnik odbić lotek od tarczy jest o wiele większy, niż w przypadku tarcz sizalowych. Oznacza to ni mniej ni więcej, że częściej lotki będą lądowały na podłodze. Może to generować straty, jak i zwiększać hałas. Jeżeli więc mamy sąsiadów za ścianą, bądź śpiące dziecko musimy to uwzględnić przed zakupem tarczy elektronicznej.
Jakie lotki do darta kupic? Wskazówki 👈🏻
W takim wypadku zalecane są tarcze sizalowe. Przy odpowiedniej grze lotki lądują na ziemi bardzo rzadko. Do tego dźwięk wbijania się lotki w tarczę jest bardzo niski. Oczywiście są także minusy takiego rozwiązania. Na początku, nie posiadając jeszcze odpowiedniej celności, możemy narazić nasze otoczenie na uszkodzenia związane z wbijaniem się metalowych grotów. Nieraz trafimy lotką poza obręb tarczy, na czym ucierpi ściana, bądź też podłoga.
Możemy się przed tym zabezpieczyć. Specjalnie w tym celu producenci oferują nam szeroką gamę opon oraz mat ochronnych. Opony to obręcze ze specjalnego tworzywa zabezpieczające nam okolice tarczy przed wbijaniem się lotek w ścianę. Maty zaś nie tylko chronią podłogę przed wbijającymi się lotkami, ale także pokazują nam dokładnie, z którego miejsca powinniśmy rzucać do tarczy.
Sprawdź naszą ofertę rewelacyjnych tarcz do darta:
Lotki lżejsze czy cięższe?
Tutaj wszystko jest dosyć proste. Na tarczach elektronicznych zagramy tylko lotkami lekkimi. Mówimy tutaj o wadze do 18-20 gram. Większa waga źle oddziałuje na tarczę, co przekłada się na słabszą jej trwałość.
Tarcza elektroniczna posiada także elektroniczną matrycę, która przy używaniu ciężkich lotek (powyżej 20 gram, cała lotka) może zostać zwyczajnie uszkodzona.
Plusem lotek „softowych” jest fakt, iż grot plastikowy możemy zamienić na metalowy i bez większego problemu przenieść się na tarczę sizalową. W drugą stronę tak nie zrobimy, gdyż w lotkach typu steel grotów metalowych nie zmienimy tak łatwo na podobne plastikowe.
Przy tarczy sizalowej problemu z wagą lotek nie mamy. Możemy korzystać z tych najlżejszych, jak i nawet lotek określanych mianem bomb. Niektórzy zawodnicy grają lotkami bardzo ciężkimi, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Dla przykładu Ryan Searle rzuca barrelami o wadze aż 32 gram. Na drugim biegunie znajdziemy Stephena Buntinga, który na co dzień korzysta z lotek o wadze 12 gram. Spora różnica, prawda?
Gra na elektroniku, a gra na steelu
Rzucanie do tarczy sizalowej opiera się w głównej mierze na tradycyjnym formacie 501 double out. Czyli każdy z zawodników zaczyna schodzić z 501 punktów i lega musi zakończyć na polu podwójnym by wyzerować swój licznik. Punkty liczone są ręcznie, bądź za pomocą różnych aplikacji na telefon.
W tarczach elektronicznych punktację zlicza nam sama tarcza. Grając na niej mamy do wyboru co najmniej kilka gier. Nie ograniczamy się tylko do tradycyjnego formatu dart 301 czy 501, możemy znaleźć dla siebie także inne formaty takie jak: Cricket, Shanghai czy Eliminator.
Jest jeszcze jedna bardzo istotna różnica między tarczą elektroniczną a sizalową. Każda tarcza sizalowa posiada oficjalne wielkości pól potrójnych i podwójnych. Niestety większość tych pól w tarczach elektronicznych jest większa o około 30%.
Możecie znaleźć elektroniczne z wymiarowymi polami, ale te kosztują często powyżej 400 zł, co jest dość wysoką ceną.
Nie muszę dodawać, że trenując na "łatwiejszej" tarczy można się niemile zaskoczyć grając na turnieju, gdzie pola będą na 100% wymiarowe i oficjalne (czyt. mniejsze) z wytycznymi WDF (World Darts Federation).
Zdjęcie tarczy elektronicznej
Zdjęcie tarczy sizalowej
Dawid Bożek
Dobry artykuł. Wszystkie najważniejsze kwestie podniesione - krótko i na temat. Pozdrawiam
Darter180.com
Dzięki Dawid! To bardzo cieszy jak artykuły coś dają czytającym. Będzie więcej :P
Mateusz fhdjdyg
Przyznaję, zainteresowałem się tym sportem dopiero teraz, kiedy widziałem na TVP Sport mistrzostwa w darcie :) Na pewno będę korzystać z tego bloga :)
Łukasz G.
Ja to samo. TVP sport. Mistrzostwa oraz wpadają a w ucho przyspiewka po wygranym secie. Wszystko to sprawiło że aż chce kupić tarcze i porzucac z kumplami zamiast znowu ciorac w fife na pleju
floro flores
spoko, tylko gramy się odmieniają (18-20 gramów)
[email protected]
Witam. Świeży zakup tarczy sizalowej ważącej 4kg i już szukam pomocy, bo nie wiem jak zainstalować uchwyt dołączony do wieszania tarczy. Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie? Mogę przesłać zdjęcie dołączonych akcesoriów , w tarczy są nawiercone w kilku miejscach otwory. Bogusław
Darter180.com
Jeśli masz standardowe mocowanie do tarczy, to w miejsca zaznaczone na tarczy (są 3) wbijasz młotkiem czarne podpórki. W ścianie zamontuj blaszkę z wcięciem (na korki rozporowe). Jeśli masz otwory z tyłu tarczy to wkręcasz w nie 3 czarne zębatki. Spełniają funkcję styku do ściany, podpórki. Można regulować im wysokość gdy masz nierówną ścianę. Nie było instrukcji mocowania tarczy sizalowej?
D@recki
Co polecacie do liczenia ?my gramy na Darts scoreboard
aneta
Witam .. Jaka tarcze polecacie, chce kupić mężowi i ciężko mi wybrać.. pozdrawiam
Darter180.com
Cześć Aneta :) Polecamy topowe tarcze sizalowe. Będzie ciszej i będzie też świetnie wyglądać. Podam kilka linków. Polecam tarczę do darta sizalową Winmau Blade 5 lub One80 Gladiator 3+ z mocowaniem Rotafix. Każda z tych dwóch będzie świetnym wyborem. Blade 5 ---> https://www.darter180.com/tarcze/winmau-blade-5 /// Gladiator 3+ ---> https://www.darter180.com/produkt/tarcza-sizalowa-one80-gladiator-3-rotafix