Wysyłka w 24h! Darmowa dostawa od 295 zł

 510 865 644

[email protected]

Biało-czerwone PDC Q-School 2022! 0
Biało-czerwone PDC Q-School 2022!

Biało-czerwone PDC Q-School 2022

Jak co roku początek sezonu w PDC oznacza rywalizację darterów w Q-School, czyli eliminacjach, w których do zdobycia są PDC Tour Card. Taka zdobycz daje możliwość uczestnictwa w turniejach PDC przez najbliższe dwa lata. Mówiąc wprost, karta PDC umożliwia profesjonalną grę w darta. Na kwalifikacje wyruszyli polscy darterzy. Z sukcesami! Tak dobrze jeszcze nigdy w polskim darcie nie było!

Kolejny rok z nową formułą

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do podziału Q-School na to rozgrywane na Wyspach oraz europejską część odbywającą się w Niemczech. Tym sposobem darterzy z Wielkiej Brytanii grają u siebie, zaś pozostali w innej części Europy. Często ułatwia to kwestie logistyczne większości zawodników z takich krajów jak chociażby Polska. Tym bardziej w czasie pandemii.

Ponownie włodarze PDC zdecydowali się na podział Q-School na dwie fazy. Do części finałowej zostali od razu zaproszeni dareterzy, którzy utracili kartę PDC z końcem roku 2021 oraz czołówka z Challenge oraz Development Tour rozgrywanych w zeszłym sezonie.

Polacy na Q-School

Mieliśmy pewność, że w fazie finałowej ujrzymy przynajmniej dwóch Polaków. Krzysztof Kciuk nie obronił karty zdobytej przed dwoma laty, więc 2022 rok musiał ponownie zacząć od Q-School. Obok dartera z Krakowa pewne miejsce w decydującej części rozgrywek miał Sebastian Białecki. Była to zasługa dobrych wyników Łodzianina w PDC Development Tour 2021.

Do pierwszej fazy PDC Q-School 2022 rozgrywanego w Niedernhausen zgłosili się Sebastian Steyer, Radek Szagański oraz Wojciech Bruliński. Żaden z Polaków w tej fazie nie pokazał nic specjalnego. Solidne punktowanie pozwoliło Steyerowi i Szagańskiemu na wejście do fazy finałowej.

W europejskich rozgrywkach do zdobycia było 15 kart PDC. Przeznaczone były dla zwycięzców z każdego z czterech dni rywalizacji oraz najlepszej 11-tki rankingu sporządzonego po wszystkich rozegranych meczach.

Pierwsze trzy dni fazy finałowej PDC Q-School 2022 nie zwiastowały kibicom nad Wisłą niczego pozytywnego. Pośród biało-czerwonych wyróżniał się Radek Szagański, który pokazał najbardziej równą formę, dzięki której zapisał na swoje konto najwięcej punktów. Przed ostatnim dniem trzech Polaków (Szagański, Kciuk oraz Białecki) nadal miało szanse na wywalczenie dwuletniego angażu w PDC.

Sobota w Niedernhausen okazała się dniem Krzysztofa Kciuka. To właśnie „The Thumb” wygrał wszystkie mecze i odebrał PDC Tour Card za zwycięstwo w czwartym dniu turnieju! Co ciekawe, już po wygranym półfinale Kciuk był pewien zdobycia karty. Gdyby tego było mało, jeszcze przed sukcesem Krzysztofa kartę zapewnił sobie Radek Szagański, dla którego była ona nagrodą za równą formę przez cały tydzień.

Tym sposobem mamy historyczny moment – trzech Polaków z PDC Tour Card! Do Krzysztofa Ratajskiego ponownie dołącza Krzysztof Kciuk, a do nich dochodzi Radek Szagański. Trzech Polaków to jeszcze więcej kibicowania naszym i co najważniejsze, jeszcze większa szansa na sukcesy naszych darterów w najlepszej federacji darta na świecie.

Zdobywcy kart w europejskim Q-School

 

Q-School na Wyspach

Najwięcej w kontekście PDC Q-School rozgrywanego w UK w tym roku mówiło się o Fallon Sherrock. Wielu ekspertów typowało „Queen of the Palace” do zdobycia karty. Brytyjka nieraz pokazywała w 2021 roku, że potrafi grać w darta na bardzo wysokim poziomie. Świetne wyniki przed kamerami na scenie PDC pokazywały siłę darterki, ale także podnosiły wymagania wielu kibiców w stosunku do sympatycznej zawodniczki. Ostatecznie Fallon nie zagrała na miarę swoich możliwości w fazie finałowej i nie zdobyła ona PDC Tour Card na najbliższe dwa lata. Podobny los spotkał Lisę Ashton i tym sposobem przez najbliższy rok w tourze PDC nie obejrzymy żadnej kobiety.

Ostatecznie w turnieju rozgrywanym w Wielkiej Brytanii PDC Tour Card uzyskało kilka ciekawych nazwisk. Pierwszego dnia rozgrywek triumfował James Wilson, który tuż po utracie karty wraca przed tarcze PDC. Tuż po nim swój powrót zaznaczył Darren Webster. Niewysoki Brytyjczyk bardzo pewnie ograł w finale Scotta Waites’a, który również szybko odnowił swoją kartę, zdobywając ją poprzez wysokie miejsce w rankingu fazy finałowej.

Interesujący przebieg miał trzeci dzień rozgrywek. To właśnie w piątek po raz pierwszy kartę PDC uzyskał Ross Montgomery. Szkocki darter wiele razy pokazywał się z dobrej strony w BDO. Nigdy jednak nie było mu po drodze do PDC. Tym razem udało się i już teraz wielu kibiców zastanawia się jak będzie wyglądała przygoda Rossa wśród najlepszych darterów na świecie.

Wprawdzie Fallon Sherrock nie udało się zdobyć PDC Tour Card, jednak uczynił to jej chłopak – Cameron Menzies. Szkot potrafił już pokazywać się z dobrej strony w PDC, więc z pewnością wielu kibiców ciekawych jest, jak Cam zaprezentuje się przez najbliższe dwa lata w Professional Darts Corporation.

Godny zaznaczenia jest także powrót Richiego Burnetta. Walijczyk po problemach z używkami wydaje się wracać do swojej dobrej gry. Kibice oglądający rozgrywki organizowane przez Modusa pamiętają 9-tą lotkę rzuconą przez Burnetta w 2021 roku. Richi w swojej najlepszej formie na pewno będzie ciekawym dodatkiem do PDC.

Zdobywcy kart w brytyjskim Q-School

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Nasze atuty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl