Wysyłka w 24h! Darmowa dostawa od 295 zł

 510 865 644

[email protected]

Dart w Polsce 2022 0
Dart w Polsce 2022

Dart w Polsce

Dart w Polsce w roku 2022, to dalej niszowa dyscyplina sportu. Wiele osób nad Wisłą dalej reaguje zaskoczeniem, gdy mówi się, że rzucanie do tarczy to sport. Niemniej jednak sukcesy polskich darterów, w szczególności Krzysztofa Ratajskiego, pozwoliły powiększyć darterskie grono w naszym kraju.

Bum na darta

Na początku 2021 roku mogliśmy zaobserwować w Polsce podwyższone zainteresowanie dartem. Sukces Krzysztofa Ratajskiego w postaci dojścia do ćwierćfinału mistrzostw świata odbił się wielkim echem. Transmisje meczów „Polskiego Orła” w ogólnodostępnej telewizji pozwoliły pokazać lotki na najwyższym poziomie, znacznie większej rzeszy odbiorców.

Tym sposobem wiele osób zaraziło się dartem i mogliśmy mówić o prawdziwym bumie na tę dyscyplinę. Ze sklepów darterskich w zastraszającym tempie zaczęły znikać tarcze oraz inne akcesoria. Osoby prowadzące branżowe sklepy w naszym kraju mówiły o naprawdę szczególnej sytuacji. Dzięki temu po okresie pandemii, na wielu turniejach organizatorzy zaczęli święcić rekordy frekwencji.

Turnieje darterskie w naszym kraju

Wiele osób, które po sukcesie naszego najlepszego dartera rozpoczęło swoją przygodę z lotkami, chciało pójść krok dalej, czyli rozpocząć prawdziwą darterską rywalizację. Mimo, że dart to dalej u nas nisza, to na brak rozgrywek przy tarczy nie możemy narzekać. Tak naprawdę w każdej okolicy można znaleźć turnieje lokalne.

Wcześniej często takie rozgrywki cieszyły się mniejszą popularnością i w zależności od miasta liczbę uczestników można było określić niewielkimi liczbami. W 2021 i 2022 roku w większości miejsc uległo to zmianie i dla przykładu w Warszawie cykliczne turnieje rozgrywane niemal w każdy piątek odwiedza za każdym razem blisko setka zagorzałych darterów. Wow!

Rozwój darta oraz samych turniejów ułatwiają z pewnością social media, dzięki którym przepływ informacji jest bardzo szybki. W dzisiejszych czasach z łatwością można znaleźć dokładne informacje na temat turnieju darterskiego, nawet na drugim końcu Polski. Ułatwiają to także grupy tematyczne, na których zgromadzona jest większość sympatyków naszej ukochanej dyscypliny.

Puchar Polski i Grand Prix POD

Dart w Polsce to jednak nie tylko turnieje lokalne o znikomej randze. Dzięki Polskiej Organizacji Darta niemal przez cały rok darterska mapa Polski jest zapełniona wieloma ciekawymi rozgrywkami. Mowa tutaj o turniejach Pucharu Polski oraz Grand Prix.

Turnieje te odbywają się w różnych miastach Polski i niemalże zawsze obejmują cały weekend rozgrywek. Najczęściej w piątki rozgrywane są turnieje rozgrzewkowe. W wielu przypadkach są to mecze deblowe, czyli zmagania przy tarczy toczą się pomiędzy parami. Jest to ciekawym urozmaiceniem, a do tego dostarcza uczestnikom sporo frajdy.

Sobota oraz niedziela to czas głównych turniejów. To właśnie wtedy w decydujących pojedynkach mierzą się najlepsi polscy darterzy. Rzadko można tam ujrzeć naszych posiadaczy karty PDC, jednaknie oznacza to, że poziom jest o wiele niższy. Pojedynki w tych turniejach często toczą się na średnich powyżej 80 punktów, a darterzy raczą nas efektownymi rzutami.

Dla zwykłego zawodnika, dla którego dart jest przyjemnym spędzeniem wolnego czasu, takie turnieje to świetna okazja do spotkania najlepszych darterów. Może się nawet zdarzyć, że na takim turnieju będziemy mieli możliwość rozegrania meczu z takimi darterami.

Kiedy wybrać się na pierwszy turniej darterski?

Nie może tutaj zabraknąć odpowiedzi na bardzo często pojawiające się pytanie. Kiedy wybrać się na swój pierwszy darterski turniej? Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie ma na co czekać! Każdy turniej to nowe doświadczenia, które na początku naszej przygody z dartem, są warte bardzo dużo.

Oczywiście najlepiej na początku odpowiednio się przygotować. Nie chodzi tutaj jednak o uzbrojenie się w jakiś drogi sprzęt czy coś podobnego. Tak naprawdę wystarczy jakikolwiek komplet lotek, którym rzuca nam się dobrze do tarczy. Najlepiej także mieć na tyle opanowane rzucanie, żeby za każdym razem trafiać w tarczę, a przećwiczone pola podwójne, na których będziemy kończyli każdego lega będą tylko działały na naszą korzyść.

Nie można zapominać, że wizyta na takim turnieju to także okazja do poznania nowych ludzi i ich sprzętu. To na takim turnieju mamy okazję przećwiczyć inne komplety lotek czy zobaczyć darterski sprzęt innych osób.

Polscy darterzy na świecie

Pora podsumować ten obszerny temat, jakim jest dart w naszym kraju. Faktem jest, że dart/rzutki/strzałki to dalej nisza, jednak powoli nasza dyscyplina idzie w dobrą stronę. Kolejni polscy darterzy pokazują się w rozgrywkach międzynarodowych. Trzeba z pewnością tutaj wymienić Sebastiana Białeckiego, Sebastiana Steyera, Tytusa Kanika czy Łukasza Wacławskiego. Nie może także zabraknąć miejsca dla obecnych posiadaczy kart PDC. O Krzysztofie Ratajskim nie trzeba wspominać, jednak trzeba pamiętać o Krzysztofie Kciuku i Radku Szagańskim. Obaj panowie na początku roku zdobyli swoje karty i jeszcze przez ponad rok będą reprezentowali biało-czerwone barwy w najlepszej darterskiej organizacji na świecie.

Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na Sebastiana Białeckiego, który dopiero skończył 18 lat. Ten młody chłopak z Łodzi potrafił rzucić 9-lotkę w swoim debiucie na wielkiej scenie PDC w zeszłorocznej edycji UK Open. 2022 rok pokazał progres Sebastiana i nasz młody zawodnik doszedł aż do ćwierćfinału UK Open. Ten oraz inne wyniki łodzianina pokazują, że nie bez kozery Białecki jest określany mianem nadziei polskiego darta.

Nowe talenty przy tarczy

Wszelkiego rodzaju turnieje darterskie w naszym kraju to szansa na odkrycie kolejnych talentów.
W wielu miejscach oprócz starszych osób w rozgrywkach, biorą także udział młode osoby. Pamiętajmy jednak, że w darcie nigdy nie jest za późno na sukces. Wielu zawodników swój najwyższy poziom osiąga dopiero grubo po wieku juniora. Niektórzy zresztą dopiero w starszym wieku rozpoczynają swoją przygodę z tą przepiękną dyscypliną.

Pamiętajmy, dart jest dla każdego i każdy ma tutaj szansę. Wystarczy wziąć lotki w dłoń i rzucać do tarczy. Powodzenia!

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Nasze atuty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl