Wysyłka w 24h! Darmowa dostawa od 295 zł

 510 865 644

[email protected]

Piórka i shafty do darta Cosmo Darts [recenzja] 0
Piórka i shafty Cosmo Darts [recenzja]

Zagłębiając się w tajniki darta poznajemy nowe aspekty tej specyficznej dyscypliny sportu. Rzucając coraz więcej do tarczy zaczynamy zwracać uwagę na każdy detal gry, ale także patrzymy na wszystkie elementy potrzebne nam do uprawiania darta. Jednymi z pierwszych są shafty i piórka. Swój wzrok kierujemy dzisiaj na produkty japońskiej firmy Cosmo Darts.

Shafty i piórka Cosmo Darts na rynku

Rozpoczynając przygodę z lotkami najczęściej trafia się na najtańsze rozwiązania, czyli zwykłe nylonowe shafty i tradycyjne piórka. Z biegiem czasu i poznawaniem rynku poznajemy mniej standardowe elementy, których zresztą ostatnio jest coraz więcej. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach, które mają pozwolić darterom wejść na jeszcze wyższy poziom i spowodować, że rzuty do tarczy będą jeszcze większą przyjemnością.

Obecnie w świecie lotek możemy wybrać kilka systemów, gdzie piórka są ściśle powiązane z shaftami i jeden element nie może współgrać bez drugiego. Jednym z takich rozwiązań są właśnie produkty Cosmo Darts.

Pokazaliśmy dokładnie jak wyglądają piórka i shafty do darta w naszej video relacji:

Piórka do lotek Cosmo Darts

Na pierwszy rzut oka piórka firmy Cosmo Darts mogą przypominać te bardziej tradycyjne. Jeżeli jednak przyjrzymy się im bliżej, to zauważymy, że mają specjalne wejście na dedykowane shafty COSMO i tylko z nimi te piórka będą kompatybilne.

Przy zakupie piórek Cosmo Darts trzeba zwrócić uwagę na ich dwa rodzaje. Fit Flight to piórka przeznaczone do gry na tarczach elektronicznych, czyli w tzw. softa. Drugi rodzaj to piórka Fit Flight Air, czyli elementy, które głównie powinny być wykorzystywane przy rzucaniu do tarcz sizalowych. Ten drugi rodzaj charakteryzuje się mniejszą grubością, co wpływa na elastyczność piórka, która rzutuje na żywotność elementów. Piórka Fit Flight są grubsze, gdyż w darcie elektronicznym lotki są lżejsze, zaś same groty, które w tym przypadku są plastikowe, nie są w stanie naruszyć struktury elementów w znacznym stopniu.

Wybór w kształtach i wzorach piórek jest bardzo duży. Poczynając od standardowego kształtu (Standard), przez trochę węższy (Shape) oraz znacznie bardziej zwężony na całej długości (Super Shape), wyraźnie węższy na dole (F-Shape) i mocno ścięty na dole (W-Shape), zaokrąglony na całej długości (Pear), przycięty na bokach (Slim), w kształcie łopaty (Rocket), kończąc na piórkach w kształcie latawca (Kite) oraz zwężonego latawca (Super Kite).

Piórka Fit Flight Pro

 

Oddzielną kategorią jest nowość na rynku, czyli piórka do lotek Fit Flight Pro. Charakteryzują się one niecodziennym kształtem. Jak zapewnia japoński producent dzięki wzmocnieniu po obwodzie oraz zastosowaniu specjalnej siatki na powierzchni, piórka powinny być znacznie bardziej wytrzymałe.

Również w tym przypadku Cosmo daje nam spory wybór kształtów. Japoński producent przygotował nawet specjalną grafikę, na której możemy zobaczyć zestawienie nowych kształtów w nawiązaniu do tych standardowych. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to w tym momencie do naszej dyspozycji pozostają jedynie piórka Fit Flight Pro w kolorach białym i czarnym.

Zobacz naszą video relację na kanale You Tube. Cosmo Darts Fit Flight Pro:

Trwałość piórek do darta marki Cosmo Darts

Po dłuższym testowaniu piórek można stwierdzić, że produkt COSMO wypada całkiem dobrze. Wiele zależy od tego, jak wygląda nasz styl rzucania oraz od tego, jakimi lotkami gramy na co dzień. Bardziej ostry grip przy kontakcie z piórkiem potrafi mocno eksploatować krawędzie, co z biegiem czasu będzie powodowało pęknięcia. Przy większym uszczerbku trzeba wymienić piórko, więc nie zaszkodzi zaopatrzyć się w co najmniej dwa komplety.

Oczywiście na trwałość piórek mają wpływ inne czynniki. Jest to chociażby styl naszej gry. Czy stale trzymamy się jednego sektora (T20 lub T19), czy też potrafimy podróżować po tarczy (T20, T19, T18). Chodzi tutaj o kontakt lotek. Im mniej „starć”, tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia piórka. Ogólnie, przy codziennym rzucaniu komplet piórek Cosmo Darts Fit Flight Air powinien wytrzymać miesiąc.

Shafty do lotek Cosmo Darts

 

W kwestii shaftów COSMO nie zobaczymy już udziwnień. Mamy tutaj do wyboru sporą gamę długości, kolorów oraz to co najważniejsze, czyli dwa warianty montażu piórka. Chodzi tutaj o shafty spinning oraz locked. Na tych pierwszych mamy uwolniony swobodny obrót piórka. Na drugim, jak sama nazwa wskazuje, mamy ten ruch zablokowany i jest to zbliżone do tradycyjnie zamontowanego piórka na shafcie. Oczywiście nie jest to zupełnie to samo, gdyż czasami pod naciskiem piórko może się lekko poruszyć, ale przy rzucaniu żadnego ruchu nie odczujemy.

Inaczej jest przy shaftach spinning. Tam obrót piórka jest wyraźny. Z jednej strony jest to świetne rozwiązanie. Ogranicza to zużycie piórek, gdyż lotka uderzająca w element nie narusza jego struktury. Piórko obraca się na shafcie, a lotka leci dalej. Z drugiej strony niektórym ten obrót piórka może przeszkadzać w momencie rzutu. W niektórych przypadkach może to sprawiać wrażenie jakby shaft nie był w pełni dokręcony na barrelu.

Najszerzej proponowane shafty Cosmo są nylonowe. Dzięki temu mamy olbrzymi wybór w kolorystyce. Możemy zadecydować czy nasz shaft będzie w pełnym kolorze, czy też może będzie półprzezroczysty. W tym przypadku mamy to samo, co z innymi nylonowymi elementami. Trzeba uważać na upadek lotki na ziemię. Kontakt shafta z podłożem może co jakiś czas zakończyć się jego złamaniem. W moim przypadku najczęściej do złamania dochodziło na granicy barrel/szaft.

Istnieje rozwiązanie, które pozwoli porzucić jakiekolwiek troski o pękających elementach. Są to shafty karbonowe, które również w swojej ofercie posiada Cosmo. W tym przypadku również mamy do wyboru kilka rozmiarów. Co ciekawe w zestawie otrzymujemy cztery shafty oraz sporą liczbę gumowych oringów. Zapewniają one stabilne mocowanie szafta w barrelu i to, że nie będziemy często narzekali na odkręcające się elementy i luzy na połączeniu shaft/barrel.

Podsumowanie

Cosmo Darts to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych szaftów i piórek. Z pewnością sprawdzi się u darterów, którzy narzekają na wypadające czy rozwarstwiające się piórka, a także częste robin hoody, czyli lotki wbijające się w lotkę będącą już w tarczy. Skrzydła piórek trzymają również idelanie kąt 90 stopni, co pomaga w odpowiedniej trajektorii rzutu.

Oprócz wspomnianych udogodnień ważny dla niektórych jest aspekt wizualny. Produkty Cosmo Darts prezentują się bardzo dobrze. Można powiedzieć, że lotka z szaftami oraz piórkami Cosmo prezentuje się efektownie i wzbudza zainteresowanie innych darterów. Może dlatego piórka i shafty japońskiego producenta Cosmo Darts mają wielu fanów na całym świecie oraz w Polsce. Jeżeli chcesz poczuć maksymalny komfort gry, jeśli cenisz japońską technologią, to sprzęt marki Cosmo Darts jest zdecydowanie dla Ciebie 😊

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Nasze atuty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl