Wysyłka w 24h! Darmowa dostawa od 295 zł

 +48 510 865 644

[email protected]

Hierarchia turniejów PDC – gdzie darter zyska najwięcej? 0
Hierarchia turniejów PDC – gdzie darter zyska najwięcej?

Hierarchia turniejów PDC – gdzie darter zyska najwięcej?

Zaczynając oglądać darta nie zastanawiamy się od razu o co ci ludzie walczą. Najpierw skupiamy się na tym, jak oni to w ogóle robią. Następnie przyglądamy się ich lotkom, tarczy i tym podobnym rzeczom. Jak już zaznajomimy się z tą kwestią, warto popatrzeć o co darterzy w ogóle grają i które z turniejów są najważniejsze.

W kwestii wagi rozgrywek sytuacja w darcie jest prosta. Ranking PDC opiera się na sumie zdobytych nagród w funtach z ostatnich dwóch lat. Kto wygrał najwięcej pieniędzy w turniejach rankingowych jest najwyżej sklasyfikowany. Dlatego też im wyższa pula nagród i większa nagroda dla zwycięzcy, tym turniej ma wyższą rangę.

Najważniejsze z najważniejszych – mistrzostwa świata [GRUDZIEŃ-STYCZEŃ]

Nikogo nie zdziwi, że najwyższym rangą turniejem są mistrzostwa świata. Jest to prawdziwe święto darta, które trwa dwa tygodnie. Już od połowy grudnia zawodnicy rywalizują o pokaźne sumy, które z roku na rok ciągle rosną. W mistrzostwach 2019 pula nagród wynosiła aż 2,5 miliona funtów, zaś aż 20% z tej sumy zgarnął triumfator, czyli Michael van Gerwen. Tym samym Holender zdobył tytuł mistrza świata po raz trzeci. Nadchodzący światowy czempionat rozpocznie się już 13 grudnia i potrwa aż do 1 stycznia.

TURNIEJE RANKINGOWE

Cała sytuacja nie jest jednak tak prosta. W PDC mamy podział na turnieje rankingowe oraz te, które nie rzutują na układ sił w PDC Order of Merit (ranking). Skupmy się najpierw na tych ważniejszych z perspektywy nie tylko finansowej, ale i rankingowej. O mistrzostwach świata już było, teraz pora na turnieje znajdujące się w hierarchii po nich.

World Matchplay [LIPIEC]

Pula nagród to 700 tysięcy funtów, a triumfator zgarnia 150 tysięcy. Pierwsza 16-tka z PDC Order of Merit jest rozstawiona. Oprócz nich w turnieju występuje kolejna 16-tka z Pro Tour Order of Merit.
Od zawsze jest to turniej oparty na formacie składającym się wyłącznie z legów. Od 2016 roku wygląda to następująco:

• Pierwsza runda: pierwszy do 10 legów (mecz musi być wygrany 2-oma legami; nagła śmierć przy stanie 12-12)

• Druga runda: pierwszy do 11 legów (mecz musi być wygrany 2-oma legami; nagła śmierć przy stanie 13-13)

• Ćwierćfinały: pierwszy do 16 legów (mecz musi być wygrany 2-oma legami; nagła śmierć przy stanie 18-18)

• Półfinały: pierwszy do 17 legów (mecz musi być wygrany 2-oma legami; nagła śmierć przy stanie 19-19)

• Finał: pierwszy do 18 legów (mecz musi być wygrany 2-oma legami; nagła śmierć przy stanie 20-20)

Grand Slam of Darts [LISTOPAD]

Pula nagród to 550 tysięcy, a zwycięzca inkasuje 125 tysięcy. Kolejne rozgrywki ze swoją specyfiką. Tym razem chodzi o uczestników, gdyż podczas Wielkiego Szlema mamy jedyną okazję, żeby obejrzeć starcia zawodników z PDC i BDO w oficjalnych rozgrywkach. Grono zawodników występujących w Grand Slam of Darts wyłania się na podstawie wielu kryteriów. Najlepiej obrazuje to zestawienie z Wikipedii:

Jeżeli z powyższego zestawienia „nie uzbiera” się 16-tu darterów, to kolejnym kryterium są turnieje European Tour, a w następnej kolejności turnieje Players Championship. Decyduje liczba wygranych imprez. W przypadku tej samej liczby miejsce w rankingu PDC Order of Merit.
Do 16-tki wybrany w ten sposób dołącza 8-mu kwalifikantów PDC ze specjalnego turnieju eliminacyjnego dla posiadaczy kart PDC. Stawkę 32-óch zawodników uzupełnia ósemka z BDO. We wcześniejszych latach jasno było określone, którzy z triumfatorów poszczególnych turniejów uzyskują awans na Grand Slam of Darts. Obecnie zarząd BDO wyłania 8-mu swoich reprezentantów według własnych kryteriów.

Mistrzostwa Europy [PAŹDZIERNIK]

Pula nagród to 500 tysięcy funtów, zdobywca trofeum otrzymuje 120 tysięcy. Tutaj sytuacja z wyłonieniem wszystkich uczestników jest bardzo jasna. Do mistrzostw dostaje się czołowa 32-ka z rankingu European Tour Order of Merit. Na niego składają się wyniki z 13-tu turniejów z serii ET rozegranych w bieżącym roku.
Przy okazji mistrzostw Europy trzeba wspomnieć o całej serii European Tour i poszczególnych turniejach. Pula nagród w każdym takim turnieju to 140 tysięcy funtów, z czego 25 tysięcy przeznaczono dla zwycięzcy. W 2019 roku odbyło się 13 takich imprez i podobnie będzie w sezonie 2020. Większość rozgrywa się na terenie Niemiec. PDC stara się popularyzować darta w innych krajach. Po raz pierwszy w tym roku taki turniej odbył się w Czechach. Oprócz tego seria ET dotarła także do Danii, Austrii, Holandii i na Gibraltar, gdzie triumfował Krzysztof Ratajski.

Przeczytaj artykuł Krzysztof Ratajski wygrywa Tv Title - Gibraltar Darts Trophy 2019!

Players Championship Finals [LISTOPAD]

Pula nagród to 500 tysięcy funtów, 100 tysięcy wędruje do zwycięzcy. Tutaj podobnie jak przy mistrzostwach Europy sytuacja z kwalifikacją darterów jest bardzo prosta. Do turnieju finałowego dostaje się czołowa 64-ka rankingu Players Championship. Na niego składają się wyniki z wszystkich 30 turniejów serii.
Pierwsze dwie rundy rozgrywane są w formacie bo11 legów. Następnie w trzeciej rundzie oraz w ćwierćfinale zawodnicy rywalizują do wygrania 10 legów. Półfinał i finał rozgrywane są do momentu aż zwycięzca zdobędzie 11 rozgrywek.

UK Open [MARZEC]

Pula nagród to 450 tysięcy funtów, zaś dla zwycięzcy organizatorzy przeznaczyli z tego aż 100 tysięcy. W kwestii formatu najłatwiej będzie nam się oprzeć na Wikipedii, która przedstawia wszystkie informacje w jasny i przejrzysty sposób:

• Pierwsza runda: 16-tu amatorskich kwalifikantów i 16-tu kwalifikantów z Challenge Tour oraz zawodnicy z miejsc 97-128 w PDC Order of Merit (Najlepszy z 11 legów).

• Druga runda: zawodnicy z miejsc 65-96 w PDC Order of Merit oraz 32-óch zwycięzców z pierwszej rundy (Najlepszy z 11 legów).

• Trzecia runda: Zawodnicy z miejsc 33-64 oraz 32-óch zwycięzców z drugiej rundy (Najlepszy z 11 legów).

• Czwarta runda - ćwierćfinały: Zawodnicy z miejsc 1-32 w PDC Order of Merit oraz 32-óch zwycięzców z trzeciej rundy (Najlepszy z 19 legów).

• Półfinały i finał: (Najlepszy z 21 legów).

World Grand Prix [PAŹDZIERNIK]

Pula nagród to 450 tysięcy funtów, najlepszy darter otrzymuje 110 tysięcy. Jedyne w swoim rodzaju rozgrywki, w których darterzy każdego lega muszą rozpocząć od pola podwójnego tzw "double in". W związku z tym średnie z trzech lotek są trochę niższe. Mimo to rywalizacja zyskuje na dramaturgii i jest pewnego rodzaju odskocznią od tradycyjnego formatu double-out.
Do World Grand Prix kwalifikuje się pierwsza 16-tka z PDC Order of Merit oraz kolejnych 16-tu darterów z Pro Tour Order of Merit. W pierwszej rundzie zawodnicy rywalizują w formacie najlepszy z 3 setów, w drugiej oraz w ćwierćfinale najlepszy z 5 setów, półfinał to bo7 setów. Finał rozgrywany jest do wygrania przez najlepszego 5 setów. Każdy set rozgrywany jest do 3-ech wygranych legów.

TURNIEJE NIERANKINGOWE

Wydawać by się mogło, że na turnieje nierankingowe zawodnicy nie zwracają tak uwagi. Tak nie jest, bo mimo że zdobyte pieniądze nie liczą się do rankingów to dają zarobić i mogą być przepustką do innych, ważnych rozgrywek.

Premier League of Darts [LUTY-MAJ]

Pula nagród to 825 tysięcy funtów, a triumfatorowi przypada 250 tysięcy. Jedyny turniej w formacie długiej ligi, gdzie od lutego do maja rywalizuje czołówka światowego darta. 10-ciu uczestników wyłanianych jest w następujący sposób: 4-ech darterów z PDC Order of Merit, 4 dzikie karty od PDC i 2 od SkySports.
W 2019 roku po wycofaniu się z powodów zdrowotnych Garyego Andersona włodarze PDC zadecydowali o zastąpieniu Szkota grupą „new contenders”. Każdego wieczora na scenie prezentował się inny z utalentowanych darterów (m.in. Glen Durrant i John Henderson).
W pierwszej fazie rozgrywek zawodnicy grają formatem każdy z każdym. Następnie dwóch najniżej notowanych w tabeli zawodników żegna się z Premier League (2018 i wcześniej, w 2019 był to jeden najsłabszy darter). W pierwszej części PL wszyscy grają w formacie bo12 (best of 12) z możliwym remisem przy stanie 6-6. W drugiej format wzrasta do bo14, a uczestnicy ponownie grają mecze każdy z każdym. Na koniec dochodzi do play-offów, gdzie pierwszy z tabeli mierzy się w półfinale z czwartym, a drugi z trzecim. Półfinały to bo19, zaś finał to bo21.

The Masters [STYCZEŃ/LUTY]

Pula nagród to 200 tysięcy funtów, zwycięzca zgarnia 60 tysięcy. O te nagrody rywalizuje czołowa 16-tka rankingu PDC Order of Merit. Turniej rozgrywany w formie zwykłej drabinki. Pierwsza runda i ćwierćfinał rozgrywane w formacie bo19, półfinał i finał to bo21.

World Series of Darts [LIPIEC-SIERPIEŃ], World Series of Darts Finals [LISTOPAD]

Pula nagród w poszczególnych turniejach World Series of Darts to 60 tysięcy funtów, z czego 20 tysięcy przypada zwycięzcy. Podczas finałów pula nagród to 300 tysięcy, triumfator całych rozgrywek otrzymuje 70 tysięcy.
W każdym roku rozgrywanych jest kilka turniejów World Series of Darts. W tym roku było 5 takich imprez, przed rokiem 6, zaś w 2017 aż 7. Rozgrywki te można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to turniej rozgrywany w Europie, a dokładniej w Niemczech. Darterzy rywalizują także w USA, a następnie przenoszą się na serię turniejów na Antypodach (Nowa Zelandia i Australia). Wcześniej rozgrywano także turniej w Chinach oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Stawka w każdym turnieju składa się z 8-mu krajowych kwalifikantów oraz drugiej 8-mki wybranej przez PDC. Uczestnicy finałów są wyłaniani w bardziej skomplikowany sposób. Pierwsza część to top8 z World Series of Darts Order of Merit. 8-mu darterów zaproszonych przez PDC. 4-ech graczy z najwyższym rankingiem PDC Order of Merit. Na koniec 4-ech kwalifikantów ze specjalnych eliminacji dla posiadaczy tour card.

Champions League of Darts [WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK]

Pula nagród to 250 tysięcy funtów, 100 tysięcy dla zdobywcy trofeum. Liga Mistrzów to najnowszy turniej w całym kalendarzu PDC. W tym roku rozegrano dopiero czwartą edycję tych rozgrywek. Jak sama nazwa wskazuje wszystko toczy się w formie ligi. 8-mu darterów podzielonych jest na 2-ie grupy. Udział zapewniona ma czołowa 7-mka rankingu PDC Order of Merit (stan po World Matchplay) oraz triumfator rozgrywek z poprzedniej edycji. W przypadku, gdy zwycięzca sprzed roku znajduje się w top7 do turnieju wchodzi 8-my darter z rankingu.
Faza grupowa rozgrywana jest podczas trzech sesji. Każdy mecz toczy się w formacie bo19 legów. Następnie rozgrywane są play-offy. Skład półfinałów wyłaniany jest systemem na krzyż, czyli 1-szy darter z grupy A mierzy się z 2-gim z grupy B i na odwrót. W tej fazie wszystkie mecze toczą się do 11-stu wygranych legów.

World Cup of Darts [CZERWIEC]

Pula nagród to 350 tysięcy funtów, z czego 70 tysięcy dla zwycięskiej pary. Jedyny taki turniej w kalendarzu PDC. W rozgrywkach Pucharu Świata rywalizują ze sobą reprezentacje narodowe złożone z dwóch darterów. Najczęściej skład każdej drużyny wyłaniany jest na podstawie rankingu PDC, z którego wybierana jest czołowa 2-ka z danego kraju.
Reprezentacje uczestniczące w World Cup of Darts są ogłaszane przez PDC na kilka tygodni przed samym turniejem. 8 par z najlepszym kombinowanym rankingiem zostaje rozstawionych, zaś w całych rozgrywkach udział biorą 32-ie reprezentacje narodowe, w tym i nasza Polska.

Pierwsza runda to mecz deblowy do 5 wygranych legów. W drugiej rundzie, ćwierćfinale i półfinale darterzy rywalizują w formacie bo3, gdzie 2 pierwsze pojedynki to mecze singlowe do 4-ech wygranych legów, a ewentualny decider to mecz deblowy w podobnym formacie. Finał rozgrywany jest to 3-ech wygranych pojedynków. Najpierw mamy do czynienia z dwoma meczami singlowymi, następnie deblowym i później 2-oma ewentualnymi kolejnymi spotkaniami singlowymi w odwrotnej konfiguracji. W każdym meczu reprezentacje przed startem spotkania wybierają kolejność występów i na podstawie tego powstają pary meczów singlowych.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Nasze atuty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl