Kategorie blog

Zasady gry w darta - jak rzucać lotkami do tarczy, jak grać w rzutki

14
Dart zasady gry – jak rzucać lotkami do tarczy – jak grać w rzutki

Dart zasady gry – jak grać w rzutki i jak rzucać lotkami do tarczy?

Aby wyjaśnić zasady gry w darta, przyjrzymy się najpopularniejszemu rodzajowi gry, jakim jest dart 501. Rozgrywany na mistrzostwach świata i na lokalnych turniejach, cieszy się popularnością wśród zawodników profesjonalnych i początkujących. Jak rozpocząć grę w darta, jak liczyć punkty i jak zakończyć rozgrywkę?

Zasady gry w darta 501 – początek rozgrywki

Każdy zawodnik na starcie ma 501 punktów. Główne zadanie polega na zbiciu punktów poprzez rzucanie lotkami do tarczy. Najpierw należy ustalić kolejność, w jakiej gracze będą rzucać. Wyznaczamy ją oczywiście poprzez rzuty do tarczy - zaczyna ten, kto swoim rzutem zbliży się do środka tarczy. Jeśli dwóch zawodników trafi w sam środek, rzuty są powtarzane. Na początku gry zawodnicy ustalają, czy przed każdą próbą ustalenia kolejności rzutki są wyciągane z tarczy, czy zostają, dopóki nie ustalimy kolejności.

501 punktów, z którymi startujemy, zbijamy każdym rzutem. Jeśli wycelujemy w pole o wartości 25, od naszego konta odejmowanych jest 25 punktów. W każdej kolejce mamy trzy rzuty lotkami. Zalecamy oczywiście celować w pola punktowane potrójnie. Najwięcej punktów da nam sektor 20, czyli pole potrójne 20 x 3 = 60 pkt i to jedną lotką. Trzy lotki wcelowane w ten mały sektor da nam tzw. "maxa" 180 punktów.

Jakie lotki do darta kupić? Wskazówki dla początkujących i zaawansowanych graczy👈🏼

Jak wygląda koniec gry w darta 501?

Koniec gry w darta jest chyba najbardziej emocjonującą częścią całej rozgrywki. Gdy udaje nam się zbić już większość punktów i na naszym koncie została ich niewielka ilość, grę możemy zakończyć tylko poprzez wyrzucenie w jednym rzucie dokładnej liczby punktów, jaka nam została:

  • Jeśli zostało nam punktów 25, musimy trafić w pole o wartości 25. Jeśli trafimy w pole o wartości 8, punkty są nam odejmowane, zostaje więc 17 puntków i jeśli mamy dalej lotki w ręce to celujemy w sektor 17.
  • Jeśli zostało nam 8 punktów, musimy ustrzelić pole o wartości 8. Wyrzucając większą wartość, pozostajemy z 8 punktami na koncie i tracimy kolejkę. W slangu darterskim jest to tzw. "fura".
  • Grę możemy sobie utrudnić i zamiast wersji single out, wybrać model double out.

Dart – zasady gry double out

Wersja double out jest bardziej wymagająca, dlatego zachęcamy do wdrożenia tych zasad osoby, które zdążyły już wypróbować swoje siły w grze w darta. Wersja ta różni się nieco zakończeniem. Gdy zostajemy z 8 punktami, aby zakończyć grę, musimy pozbyć się wszystkich 8 punktów w jednym rzucie, ale podwójnie punktowanym, czyli w tym przypadku trafiając w sektor za 4 punkty, ale w pole podwójnie punktowane. Taki rzut podwójnie punktowany daje nam dokładnie 8 punktów i pozwala zakończyć grę.

Ta wersja gry w darta jest trudniejsza, bardziej emocjonująca i oczywiście najczęściej rozgrywana na profesjonalnych turniejach. Rozgrywki darta o najwyższe stawki odbywają się właśnie w wersji double out.

[1351,1526,1354]

Dart – zasady gry w wersji double in

Wersja double in nieznacznie różni się zasadami, obowiązującymi zawodników na początku gry. Każdy gracz musi wyrzucić podwójne pole, aby móc wejść do gry. Nieistotna jest wartość pola, ważne, by lotka trafiła w pole punktowane podwójnie.

Jeśli w pierwszym rzucie do tarczy trafimy w pole 8, a w drugim w pole 4, nie wchodzimy do gry i nie odejmują nam się punkty. Nadal jednak mamy trzeci rzut w kolejce. Gdy trafimy np w pole podwójne 8, to wchodzimy do gry, a od naszego konta odejmowanych jest 16 punktów. W innym przykładzie gdy trafimy za pierwszym razem jakiekolwiek pole podwójne, kolejne dwa rzuty liczone są standardowo.

Dart – punktacja, czyli jak liczyć punkty w grze w darta?

Na przykładzie odmiany darta 501 dowiedzieliśmy się, że właściwie punkty zbijamy, a nie zdobywamy. Wiemy jak zacząć grać w darta i jak zakończyć rozgrywkę – również w wersji double in i double out. Teraz skupimy się na tym, jak liczyć punkty w darta.

Tablica do darta podzielona jest na sektory, które oddzielone są od siebie pająkiem, czyli metalową siatką. Obecnie pająk zatopiony jest w sizalu lub mocowany skuwkami, dzięki czemu rzutki nie odbijają się od tarczy.

Na tarczy dart znajdują się trzy pierścienie i pojedyńcze sektory. Duże sektory dają nam przypisaną ilośc punktów (patrz na liczby na obramowaniu tarczy). Jednak dla graczy najważniejszy jest drugi, wewnętrzny okrąg. To pola punktowane potrójnie. Poniżej zamieszczamy przejrzysty opis punktowanych sektorów na tarczy do darta

Dart – jak rzucać do tarczy, by wygrać?

Do sektorów, o których przed chwilą wspomnieliśmy, przypisane są punkty. Po trafieniu rzutką w tarczę sprawdzamy, ile punktów przypisanych jest do danego sektora. Oprócz punktowanych pól, na każdej tarczy znajdują się także pola niepunktowane, które znajdują się na brzegu tarczy. Strefa ta oznaczona jest czarnym kolorem, dlatego pole to nazywane jest oponą.

Tuż obok opony znajduje się pierwszy pierścień – trafienie w niego rzutką oznacza podwojenie punktów, jakie są przypisane do sektora. Jeśli nasza rzutka wyląduje w tym samym sektorze, ale w drugim okręgu, punkty są potrajane. Trzeci pierścień, bull, warty jest 25 punktów, a jego środek, bullseye aż 50 punktów.

Jeśli rzutką trafimy w sektor punktowany 8 punktami, tyle punktów zostanie nam odjęte od konta, chyba że:

  • Trafimy w pierwszy okrąg, wtedy odejmujemy 16 punktów
  • Trafimy w drugi okrąg, wtedy odejmujemy 24 punkty
  • Trafimy w bull’a, wtedy odejmujemy 25 punktów lub trafimy w bullseye – wtedy odejmujemy punktów 50

Zasady gry w rzutki – partie gry

Gra dart odbywa się w systemie tenisowym. Cała gra podzielona jest na trzy sety, a sety podzielone są na trzy legi. Jeśli jeden zawodnik wygra pierwszy leg, prowadzi w małych punktach 1:0. Po wygraniu wszystkich trzech legów prowadzi w setach 1:0, a po wygraniu kolejnego lega, prowadzi 1:0 w setach i 1:0 w drugim legu. Gdy zła passa odwróci się od drugiego zawodnika i wygra piąty leg, nadal przegrywa w setach, ale doprowadza do remisu 1:1 w legach w drugim secie. Ilość setów i legów zależna jest od regulaminu lokalnej ligi darta lub organizatora turnieju.

Dart – rodzaje gier

Dart 501 to najpopularniejszy rodzaj gry w darta. Należy on do cyklu ’01, podobnie jak dart 301 i inne. Obok cyklu ’01 możemy grać w cricket, shanghai czy eliminator. Wszystkie rodzaje gry darta wymagają skupienia, dobrej taktyki i oczywiście „celnego oka”. Zmiana zasad darta sprawia, że gra nigdy nam się nie znudzi!

Dart – wymiary i odległości

Na koniec garstka informacji dla osób ciekawych, z jakich odległości rzucamy lotkami:

1,73 m nad podłogą powinna wisieć tarcza do darta (liczone od środka tarczy).
2,37 m to odległość od tarczy, z jakiej rzucamy lotkami lub 2,93 m od środka tarczy po skosie do linii rzutu.
Znając tak szczegółowe dane, już wiemy, dlaczego dart to świetna zabawa, ale i profesjonalne zawody dla najlepszych graczy!

Przeczytajcie również artykuły uzupełniające z naszego bloga. Dowiecie się tam jak zawiesić tarczę i wiele innych przydatnych informacji:

Dart odległość od tarczy – wysokość i wymiary tarczy 👈🏼

Jaka tarcza do darta, sizalowa czy elektroniczna? 👈🏼

By zacząć przygodę z dartem będziesz potrzebować tarczy do darta, lotek i akcesoriów. Wszystko kupisz w sklepie Darter180.com Zapraszamy!

[1548,1564,1406]

Komentarze do wpisu (14)

16 grudnia 2018

Powinno być więcej rysunkiem do wyjaśnienia.

17 grudnia 2018

Dzięki za cenną uwagę :) W których dokładnie zagadnieniach wstawić obrazki, rysunki?

22 grudnia 2018

Siema. Co w przypadku jak lotka wbije sie w lotke? Sa punkty czy pudlo?

23 grudnia 2018

Cześć Maciej. Zasada jest prosta - by punkty były naliczone lotka MUSI być wbita w tarczę. I to przed wyciągnięciem lotek. Jeżeli rzucisz lotką, ona się wbije, ale po np 2 sekundach wypadnie i zostaną 2 lotki wbite w tarczy. Wtedy masz naliczone punkty za te 2 lotki, które są w tarczy. Mam nadzieję, że to jasno wytłumaczyłem. W razie czego pytaj :) Zasady oczywiście tyczą się darta klasycznego - steel dart i tarcz sizalowych.

27 grudnia 2018

Wysokość zawieszenia tarczy. Jak mierzymy? od spodu tarczy czy od jej środka?

27 grudnia 2018

Już wiem, przeczytałem inny wpis na Twojej stronie.

28 grudnia 2018

Mierzymy od środka tarczy. Uaktualnię wpis by wszystko było jasne.

8 stycznia 2019

A co w przypadku odbicia się lotki od tarczy przy grze w darta elektronicznego, wykonujemy kolejny rzut czy wbijamy 1

8 stycznia 2019

W darcie elektronicznym sprawa jest bardzo jasna: odbitą lotkę zapunktuje tarcza automatycznie, albo nie :p. Jak maszyna, tarcza zaliczy np 20 pkt choć lotka się odbiła to jest zaliczone, jak nie, to strata punktów.

7 lutego 2019

Maszyna sędzią- tak, ale.... Za wyjątkiem lotki kończącej (nie ma straty punktów), end to end.

30 grudnia 2019

Jasno wyjaśnione

10 maja 2020

Witam Opisane są wąskie pierścienie odnośnie punktacji ( zewnętrzny i wewnętrzny wąski pierścień) i napisane jest że punktacja jest podwójna lub potrójna a ile punktów należy liczyć trafiając w szeroki pierścień pomiędzy pierwszym a drugim wąskim pierścieniem jak drugim wąskim pierścieniem a środkiem tarczy - chodzi mi o pola w kolorze białym i czarnym.

11 maja 2020

Krzysiek Misiak - te pola to tak zwany "sektor", czyli zwykłe pola pojedyncze :) Trafisz w 20-stke, zdobywasz 20 pkt. Trafisz w 1-nkę, odejmujesz 1 punkt :p

24 lipca 2020

Fajny artykuł. Pozdrawiam wszystkich darciarzy :)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl