Wysyłka w 24h! Darmowa dostawa od 295 zł

 510 865 644

[email protected]

Zasady gry w darta - jak rzucać lotkami do tarczy, jak grać w rzutki 73
Dart zasady gry – jak rzucać lotkami do tarczy – jak grać w rzutki

Dart zasady gry – jak grać w rzutki i jak rzucać lotkami do tarczy?

Aby wyjaśnić zasady gry w darta, przyjrzymy się najpopularniejszemu rodzajowi gry, jakim jest dart 501. Rozgrywany na mistrzostwach świata i na lokalnych turniejach, cieszy się popularnością wśród zawodników profesjonalnych i początkujących. Jak rozpocząć grę w darta, jak liczyć punkty i jak zakończyć rozgrywkę?

 

Zasady gry w darta 501 – początek rozgrywki

Każdy zawodnik na starcie ma 501 punktów. Główne zadanie polega na zbiciu punktów poprzez rzucanie lotkami do tarczy. Najpierw należy ustalić kolejność, w jakiej gracze będą rzucać. Wyznaczamy ją oczywiście poprzez rzuty do tarczy - zaczyna ten, kto swoim rzutem zbliży się do środka tarczy. Jeśli dwóch zawodników trafi w sam środek, rzuty są powtarzane. Na początku gry zawodnicy ustalają, czy przed każdą próbą ustalenia kolejności rzutki są wyciągane z tarczy, czy zostają, dopóki nie ustalimy kolejności.

501 punktów, z którymi startujemy, zbijamy każdym rzutem. Jeśli wycelujemy w pole o wartości 25, od naszego konta odejmowanych jest 25 punktów. W każdej kolejce mamy trzy rzuty lotkami. Zalecamy oczywiście celować w pola punktowane potrójnie. Najwięcej punktów da nam sektor 20, czyli pole potrójne 20 x 3 = 60 pkt i to jedną lotką. Trzy lotki wcelowane w ten mały sektor da nam tzw. "maxa" 180 punktów.

Jakie lotki do darta kupić? Wskazówki dla początkujących i zaawansowanych graczy👈🏼

Jak wygląda koniec gry w darta 501?

Koniec gry w darta jest chyba najbardziej emocjonującą częścią całej rozgrywki. Gdy udaje nam się zbić już większość punktów i na naszym koncie została ich niewielka ilość, grę możemy zakończyć tylko poprzez wyrzucenie w jednym rzucie dokładnej liczby punktów, jaka nam została:

Jeśli zostało nam punktów 25, musimy trafić w pole o wartości 25. Jeśli trafimy w pole o wartości 8, punkty są nam odejmowane, zostaje więc 17 puntków i jeśli mamy dalej lotki w ręce to celujemy w sektor 17.
Jeśli zostało nam 8 punktów, musimy ustrzelić pole o wartości 8. Wyrzucając większą wartość, pozostajemy z 8 punktami na koncie i tracimy kolejkę. W slangu darterskim jest to tzw. "fura".
Grę możemy sobie utrudnić i zamiast wersji single out, wybrać model double out.

Dart – zasady gry double out

Wersja double out jest bardziej wymagająca, dlatego zachęcamy do wdrożenia tych zasad osoby, które zdążyły już wypróbować swoje siły w grze w darta. Wersja ta różni się nieco zakończeniem. Gdy zostajemy z 8 punktami, aby zakończyć grę, musimy pozbyć się wszystkich 8 punktów w jednym rzucie, ale podwójnie punktowanym, czyli w tym przypadku trafiając w sektor za 4 punkty, ale w pole podwójnie punktowane. Taki rzut podwójnie punktowany daje nam dokładnie 8 punktów i pozwala zakończyć grę.

Ta wersja gry w darta jest trudniejsza, bardziej emocjonująca i oczywiście najczęściej rozgrywana na profesjonalnych turniejach. Rozgrywki darta o najwyższe stawki odbywają się właśnie w wersji double out.

Nie zapomnij, że posiadamy w naszej ofercie wysokiej jakości lotki do darta, tylko renomowanych producentów:

 

Dart – zasady gry w wersji double in

Wersja double in nieznacznie różni się zasadami, obowiązującymi zawodników na początku gry. Każdy gracz musi wyrzucić podwójne pole, aby móc wejść do gry. Nieistotna jest wartość pola, ważne, by lotka trafiła w pole punktowane podwójnie.

Jeśli w pierwszym rzucie do tarczy trafimy w pole 8, a w drugim w pole 4, nie wchodzimy do gry i nie odejmują nam się punkty. Nadal jednak mamy trzeci rzut w kolejce. Gdy trafimy np w pole podwójne 8, to wchodzimy do gry, a od naszego konta odejmowanych jest 16 punktów. W innym przykładzie gdy trafimy za pierwszym razem jakiekolwiek pole podwójne, kolejne dwa rzuty liczone są standardowo.

Dart – punktacja, czyli jak liczyć punkty w grze w darta?

Na przykładzie odmiany darta 501 dowiedzieliśmy się, że właściwie punkty zbijamy, a nie zdobywamy. Wiemy jak zacząć grać w darta i jak zakończyć rozgrywkę – również w wersji double in i double out. Teraz skupimy się na tym, jak liczyć punkty w darta.

Tablica do darta podzielona jest na sektory, które oddzielone są od siebie pająkiem, czyli metalową siatką. Obecnie pająk zatopiony jest w sizalu lub mocowany skuwkami, dzięki czemu rzutki nie odbijają się od tarczy.

Na tarczy dart znajdują się trzy pierścienie i pojedyńcze sektory. Duże sektory dają nam przypisaną ilośc punktów (patrz na liczby na obramowaniu tarczy). Jednak dla graczy najważniejszy jest drugi, wewnętrzny okrąg. To pola punktowane potrójnie. Poniżej zamieszczamy przejrzysty opis punktowanych sektorów na tarczy do darta

Sprawdź najlepsze dart promocje z oferty Darter180.com

 

Dart – jak rzucać do tarczy, by wygrać?

Do sektorów, o których przed chwilą wspomnieliśmy, przypisane są punkty. Po trafieniu rzutką w tarczę sprawdzamy, ile punktów przypisanych jest do danego sektora. Oprócz punktowanych pól, na każdej tarczy znajdują się także pola niepunktowane, które znajdują się na brzegu tarczy. Strefa ta oznaczona jest czarnym kolorem, dlatego pole to nazywane jest oponą.

Tuż obok opony znajduje się pierwszy pierścień – trafienie w niego rzutką oznacza podwojenie punktów, jakie są przypisane do sektora. Jeśli nasza rzutka wyląduje w tym samym sektorze, ale w drugim okręgu, punkty są potrajane. Trzeci pierścień, bull, warty jest 25 punktów, a jego środek, bullseye aż 50 punktów.

Jeśli rzutką trafimy w sektor punktowany 8 punktami, tyle punktów zostanie nam odjęte od konta, chyba że:

Trafimy w pierwszy okrąg, wtedy odejmujemy 16 punktów
Trafimy w drugi okrąg, wtedy odejmujemy 24 punkty
Trafimy w bull’a, wtedy odejmujemy 25 punktów lub trafimy w bullseye – wtedy odejmujemy punktów 50

Zasady gry w rzutki – partie gry

Gra dart odbywa się w systemie tenisowym. Cała gra podzielona jest na trzy sety, a sety podzielone są na trzy legi. Jeśli jeden zawodnik wygra pierwszy leg, prowadzi w małych punktach 1:0. Po wygraniu wszystkich trzech legów prowadzi w setach 1:0, a po wygraniu kolejnego lega, prowadzi 1:0 w setach i 1:0 w drugim legu. Gdy zła passa odwróci się od drugiego zawodnika i wygra piąty leg, nadal przegrywa w setach, ale doprowadza do remisu 1:1 w legach w drugim secie. Ilość setów i legów zależna jest od regulaminu lokalnej ligi darta lub organizatora turnieju.

Dart – rodzaje gier

Dart 501 to najpopularniejszy rodzaj gry w darta. Należy on do cyklu ’01, podobnie jak dart 301 i inne. Obok cyklu ’01 możemy grać w cricket, shanghai czy eliminator. Wszystkie rodzaje gry darta wymagają skupienia, dobrej taktyki i oczywiście „celnego oka”. Zmiana zasad darta sprawia, że gra nigdy nam się nie znudzi!

Dart – wymiary i odległości

Na koniec garstka informacji dla osób ciekawych, z jakich odległości rzucamy lotkami:

1,73 m nad podłogą powinna wisieć tarcza do darta (liczone od środka tarczy).
2,37 m to odległość od tarczy, z jakiej rzucamy lotkami lub 2,93 m od środka tarczy po skosie do linii rzutu.
Znając tak szczegółowe dane, już wiemy, dlaczego dart to świetna zabawa, ale i profesjonalne zawody dla najlepszych graczy!

Przeczytajcie również artykuły uzupełniające z naszego bloga. Dowiecie się tam jak zawiesić tarczę i wiele innych przydatnych informacji:

Dart odległość od tarczy – wysokość i wymiary tarczy 👈🏼

Jaka tarcza do darta, sizalowa czy elektroniczna? 👈🏼

By zacząć przygodę z dartem będziesz potrzebować tarczy do darta, lotek i akcesoriów. Wszystko kupisz w sklepie Darter180.com Zapraszamy!

 

Komentarze do wpisu (73)

16 grudnia 2018

Powinno być więcej rysunkiem do wyjaśnienia.

17 grudnia 2018

Dzięki za cenną uwagę :) W których dokładnie zagadnieniach wstawić obrazki, rysunki?

22 grudnia 2018

Siema. Co w przypadku jak lotka wbije sie w lotke? Sa punkty czy pudlo?

23 grudnia 2018

Cześć Maciej. Zasada jest prosta - by punkty były naliczone lotka MUSI być wbita w tarczę. I to przed wyciągnięciem lotek. Jeżeli rzucisz lotką, ona się wbije, ale po np 2 sekundach wypadnie i zostaną 2 lotki wbite w tarczy. Wtedy masz naliczone punkty za te 2 lotki, które są w tarczy. Mam nadzieję, że to jasno wytłumaczyłem. W razie czego pytaj :) Zasady oczywiście tyczą się darta klasycznego - steel dart i tarcz sizalowych.

27 grudnia 2018

Wysokość zawieszenia tarczy. Jak mierzymy? od spodu tarczy czy od jej środka?

27 grudnia 2018

Już wiem, przeczytałem inny wpis na Twojej stronie.

28 grudnia 2018

Mierzymy od środka tarczy. Uaktualnię wpis by wszystko było jasne.

8 stycznia 2019

A co w przypadku odbicia się lotki od tarczy przy grze w darta elektronicznego, wykonujemy kolejny rzut czy wbijamy 1

8 stycznia 2019

W darcie elektronicznym sprawa jest bardzo jasna: odbitą lotkę zapunktuje tarcza automatycznie, albo nie :p. Jak maszyna, tarcza zaliczy np 20 pkt choć lotka się odbiła to jest zaliczone, jak nie, to strata punktów.

7 lutego 2019

Maszyna sędzią- tak, ale.... Za wyjątkiem lotki kończącej (nie ma straty punktów), end to end.

30 grudnia 2019

Jasno wyjaśnione

10 maja 2020

Witam Opisane są wąskie pierścienie odnośnie punktacji ( zewnętrzny i wewnętrzny wąski pierścień) i napisane jest że punktacja jest podwójna lub potrójna a ile punktów należy liczyć trafiając w szeroki pierścień pomiędzy pierwszym a drugim wąskim pierścieniem jak drugim wąskim pierścieniem a środkiem tarczy - chodzi mi o pola w kolorze białym i czarnym.

11 maja 2020

Krzysiek Misiak - te pola to tak zwany "sektor", czyli zwykłe pola pojedyncze :) Trafisz w 20-stke, zdobywasz 20 pkt. Trafisz w 1-nkę, odejmujesz 1 punkt :p

24 lipca 2020

Fajny artykuł. Pozdrawiam wszystkich darciarzy :)

16 października 2020

Witam. Proszę opisać jak rzucać lotką. W zawodach telewizyjnych widać, że gracze podkręcają lotkę nadając jej ruch obrotowy. Ponadto lotka leci łukiem. Czy są tu określone wytyczne, by uzyskać lepszą celność ? Pozdrawiam

19 października 2020

Cześć Massa. To o czym piszesz (podkręcanie), myślę, że to w dużej mierze sprawa indywidualna. Fakt, zgadza się, wielu zawodników podkręca lotkę, ja również to robię. Nie jest to jednak "wymagane". Uważam, iż na samym początku przygody z dartem najważniejsze jest wyrobienie dobrej postawy ciała + poprawnej techniki rzutu: ramię nieruchome, przedramieniem bierzesz zamach i przy wypuszczeniu lotki "podbijasz" ramię do góry. Taka ala katapulta. Podkręcaniem zawracaj sobie głowę jak już będziesz grał na średnich 60+ ;) Postawa ciała: zawodnik praworęczny --> prawa noga wysunięta do przodu, lewa robi za podpórkę. Można się lekko wychylić ciałem w przód, ale delikatnie. Masz stabilnie stać. Lekko tułów obrócić tak, by prawa ręka była wysunięta do przodu. Wtedy oddawaj rzuty. Zawodnik leworęczny --> analogicznie.

21 grudnia 2020

Od której fazy gry można rzucać w bull albo bull's eye? Pytam, bo w meczach rzucanie w te części tarczy widuję tylko pod koniec lega.

23 grudnia 2020

Cześć sleepy. Rzucać możesz od początku, choć to zwyczajnie nieopłacalne. Raz, że potrójna 20-stka daje 60 pkt, a podwójny środek mniej - 50 kp. Dwa - bull'seye jest powierzchniowo mniejszy i dużo trudniej tam trafić. Wiesz czemu zawodnicy starają się trafić w sam środek tarczy pod koniec lega? Ponieważ podwójny środek jest jak podwójna, kończąca i nim również można wyzerować licznik/zakończyć lega. Czasem zawodnikom zostają 2 lotki w ręce i np 68 pkt do skończenia lega. Dobrym rozwiązaniem jest rzucenie 18-stki i zostaje 50 pkt na ostatnią lotkę. Gdy trafisz 3 x 18-stkę, też będziesz miał wystawioną podwójną. Jednym słowem - dobra taktyka na wygranie lega w darta ;)

30 grudnia 2020

A co jeśli gramy 501 na duble out i mamy 2pkt do zakończenia czyli podwójna jedynka i trafimy pojedyncza 1. Zostaje 1 a tego nie można rzucić w żadnym podwójnym polem?

30 grudnia 2020

Cześć Daniel. Nie można rozmienić 2 pkt, czyli double 1. Tracisz wtedy rzuty. Przykład - masz 2 pkt i 3 lotki w ręce. Pierwszą lotką trafiasz pojedynczą jedynkę, pozostałe dwie lotki tracisz, a wynik wraca do 2 pkt. Jest to tzw "fura". Dlatego Krzysztof Ratajski gdy trafił D1 we wczorajszym meczu, cała darterska Polska oszalała :D Nie było to takie proste...

30 grudnia 2020

Cześć. Polecisz coś na początek, tzn. rodzaj tarczy, lotki..

31 grudnia 2020

Dlaczego zawodnicy tak się spieszą z wykonywaniem swoich rzutów? W czasie transmisji komentatorzy kilka razy podkreślali że zawodnik zaczynał swoją serię jeszcze zanim rywal zszedł z toru lotki? Czy są jakieś ograniczenia czasowe, że działają w takim pośpiechu? Inna sprawa, że takie szybkie rzucanie utrudniają mi (laikowi albo początkującemu kibicowi) śledzenie rozgrywki i strategii. Często zanim pojmę co się dzieje już jest po legu i po emocjach. :(

31 grudnia 2020

Cześć Jaro "Cześć. Polecisz coś na początek, tzn. rodzaj tarczy, lotki.." Polecam tarcze sizalową, czyli tą, którą widzisz w tv na Mistrzostwach Świata :D Firma nie ma wielkiego znaczenia, ważne by pająk (metalowa siatka oddzielająca sektory pól) nie był okrągły. Topowe tarcze to Winmau Blade 5, czy nowość u nas na sklepie Datadart Elite HD (ma rewelacyjne opinie w UK). Lotki - jak do tarczy sizalowej, to tylko z ostrym grotem tzw lotki steeltip. Polecam na początku zrównoważoną wagę 21-22 gramy. Kształt barrela smukły, prosty i bez udziwnień. Wolfram minimum 80%. Shafty - przetestuj sobie kilka długości. Medium --> długie, Midi i Short. Shafty znacznie skracają lotkę i rzuca się diametralnie inaczej. Sam musisz dojść, wyczuć jaka długość lotki, jaka waga tobie pasuje. Powodzenia!

31 grudnia 2020

Enduro: faktycznie zawodnicy często zaczynają za szybko swoją kolejkę. Ograniczeń czasowych nie ma (w miarę rozsądku). Pośpiech bierze się stąd, że zawodnicy wpadają tak jakby w trans. Doświadczeni zawodnicy nie lubią przedłużać i "ciągnie" ich do rzutów. 99% darterów, zawodników niezależnie od poziomu nie lubi grać z zawodnikami, którzy bardzo długo celują w tarczę. To też o czymś mówi. Reasumując, świetnie się gra, gdy gra w darta jest płynna. Jest tak zwana "szkoła holenderska" w darta i jeden z elementów to szybkie celowanie i oddawanie rzutów. Zdecydowanie najszybciej rzucająca nacja ;) Zdaję sobie sprawę, iż śledzenie meczu przy dużej szybkości rzutów może być utrudnione :/

1 stycznia 2021

Czy w związku z tym zmienianie rytmu gry przez jednego z graczy może być elementem strategii mającej na celu wybicie z rytmu przeciwnika?

1 stycznia 2021

Enduro: Tak, może. Często na turniejach lokalnych, amatorskich niektórzy gracze stosują takie zagrywki, np bardzo powoli idąc po rzucone lotki. Raczej mało który darter spowalnia oddanie rzutu. Z prostego powodu - mają już wyrobiony swój rytm i sami by sobie szkodzili.

1 stycznia 2021

No nareszcie zrozumiałem dzięki za artykuł

1 stycznia 2021

Czy są jakieś ograniczenia co do lotek np. waga

1 stycznia 2021

Grebo: w darcie klasycznym (tarcza sizalowa + lotki steeltip) nie ma. Możesz mieć nawet bomby 35 gram. Lotki softip: w regulaminie darta elektronicznego jest zapis - waga barrela max 18 gram. Być może się coś zmieniło, ponieważ widzę softip barrele 20 g (cała lotka około 22g).

2 stycznia 2021

Czy lotki na każdych zawodowych turniejach w 501 są zawsze na każdym turnieju takie same ? Czy lotki na tym samym turnieju a także w tym samym meczu muszą być takie same, czy można mieć "swoje" lotki ?

2 stycznia 2021

Top to tylko 20podwojna kończąca?

2 stycznia 2021

MrOK - każdy rzuca własnymi lotkami :)

2 stycznia 2021

Lucja - podwójna dwudziestka to inaczej double top, w wersji angielskiej.

3 stycznia 2021

Dziękuję. Łatwiej i mądrzej będę oglądać finał. Kciuki z mężem trzymany za Icemana. Rugbysta grający dartsa.

4 stycznia 2021

Witam, chciałbym zacząć przygodę z dartem, ale nie wiem jaki zakupić zestaw na początek. Czym różnią się tarcze Winmau Diamond Plus, Pro SFB, Blade 4, czy Blade 4 Dual Core ? Wszystkie są sizalowe i szczerze mówiąc nie mam pojęcia skąd taka rozpiętość cenowa. Jak wnioskuję z powyższych rozmów, lotki na początek powinny ważyć do 22 g - ale jakie pióra i shafty dodatkowo dokupić ?

4 stycznia 2021

Cześć Jakub Tarcze mają dwa ważne czynniki. Po pierwsze pająk (metalowa siatka) oddzielająca sektory liczbowe. Te droższe tarcze do darta mają ultra cienki, wtopiony pająk. Wtedy lotki naprawdę rzadko odbijają się od tarczy. Tracimy mniej punktów i komfort gry jest dużo wyższy. Tańsze tarcze mają pająk okrągły, wbity suwkami. Przy takim pająku co 4-ta, 5-ta lotka odbija się od tarczy. Odradzam tarcze z okrągłym pająkiem. Druga ważna kwestia to sam sizal. W tańszych może być syntetyczny. W topowych tarczach takich jak Winmau Blade 5 czy Datadart Elite HD sizal jest naturalny, afrykański. Taki sizal lepiej radzi sobie z dziurkami po grotach. Niektóre tarcze mają też miękki lub twardy sizal. Przed zakupem tarczy przejrzyj dokładnie zdjęcia, zwróć uwagę na pająk. Blade 5 Dual Core ma podwójną warstwę sizalu, taki bajer. Piórka i shafty. Tutaj pod linkiem masz ciekawy artykuł i na końcu wspominam właśnie o piórkach i shaftach: https://www.darter180.com/pl/n/Akcesoria-do-darta-must-have/51 Generalnie testuj. Zakup 3-4 komplety piórek, w tym 1-2 w różnych rozmiarach. Kolejne grubsze i cieńsze (mikrony). Shafty na start wypróbuj Nylon Oryginal lub Nylon Satin. Zakup każdą długość: Medium, Midi, Short, czy nawet Extra Short i zobacz jaka długośc lotki Tobie odpowiada. Pamiętaj, masz sam to czuć ;)

5 stycznia 2021

Witam, mam pytanie co w sytuacji jak gramy w double out i zostanie nam 1 pkt? tak jak to było niedawno Ratajski miał do końca 2pkt a co jakby trafił 1 i został 1?

5 stycznia 2021

Ok, dzięki za podpowiedzi. A możecie mi jeszcze wyjaśnić dlaczego w żadnym sklepie darterskim nie mogę teraz nic kupić ? Czy to efekt boomu po sukcesach Ratajskiego ? We wszystkich profesjonalnych sklepach internetowych wybór jest tak mierny, że aż szkoda cokolwiek kupować, większość asortymentu została wyprzedana - u Was również :(

5 stycznia 2021

Jakub dokładnie, to efekt Boomu i to przez wielkie "B". To bardzo pozytywna wiadomość, sam gram w darta od 18 lat, a od 10 lat prowadzimy Darter180.com. I na taki boom już trochę czekam :p Na pewno większość darterskich sklepów w Polsce dostosuje się szybko do obecnej sytuacji i już niedługo oferta będzie z aktualizowana. Na Darter180.com, na weekend będzie wiele nowości!

5 stycznia 2021

RW - gdyby trafił 1 pkt, to wynik wraca do 2 pkt i traci 2 lotki, które ma w ręce. Zacytuję mój wpis z góry: " Nie można rozmienić 2 pkt, czyli double 1. Tracisz wtedy rzuty. Przykład - masz 2 pkt i 3 lotki w ręce. Pierwszą lotką trafiasz pojedynczą jedynkę, pozostałe dwie lotki tracisz, a wynik wraca do 2 pkt. Jest to tzw "fura". Dlatego darterzy często mówią na double1 "szajba" :D

13 stycznia 2021

Darter, i gdzie te nowości ? :P

13 stycznia 2021

Jakub nie widać (górna belka -> Nowości)? Zostało wrzuconych koło 20 nowych modeli lotek do darta :p No i dawkuje nowości, ponieważ ledwo dajemy radę pakować i wysyłać paczki. Będą jeszcze nowe lotki, pokrowce, shafty, piórka i ciekawe akcesoria :D I oby jak najszybciej tarcze sizalowe do darta...

14 stycznia 2021

Liczyłem na tarcze, pewnie dlatego nie zaważyłem reszty :) No trudno, czekam na dostawę tarcz ;)

15 stycznia 2021

hej darter, mam troche inne pytanie..a mianowicie mam 36 lat i che na powaznie zajac sie dartem, czy to nie jest za pozno?!?

16 stycznia 2021

Bart - nigdy nie jest za późno by pograć w darta! Ok, Mistrzem świata raczej nie zostaniesz, ale szansę na Mistrza Polski w darta na pewno masz ;) Graj, trenuj a progres będzie. Znam kilku zawodników, którzy zaczęli późno przygodę z dartem i z czasem grali naprawdę na wysokim poziomie. Poważnie!

16 stycznia 2021

Witam, Chciałbym zacząć przygodę z dartem na sizalu czy taka tarcza jest warta ceny i odpowiednia? "Cenzura" - chodzi o tarczę najprawdopodobniej z okrągłym pająkiem. Czy lepiej kupić bez wbitych suwek?

18 stycznia 2021

Piotrek - tarczę widziałem (link usunąłem, ponieważ tutaj jesteśmy na Darter180.com a nie u konkurencji :p) i ciężko widać na zdjęciach, czy cały pająk jest okrągły. Na pewno są skuwki, więc tarcza nie ma wtopionego pająka. Lecz gdyby reszta pająka nie była okrągła, to na start taka sizalowa tarcza powinna starczyć.

19 stycznia 2021

Cześć. Ciekawi mnie czy w trakcie meczu np. po skończeniu lega zawodnik może zmienić lotki , którymi rzuca na inne?

19 stycznia 2021

Konrad nie widzę przeciwwskazań.

31 stycznia 2021

Witam mam pytanie jak zakończyć 50pkt . Możemy trafic w bulla czy musimy rozkładac to na pare rzutów?

1 lutego 2021

Albert - kończąc z 50 pkt, musimy trafić czerwonego bulla. Nie trafisz, rozmienisz pozostaje reszta podwójnych

8 lutego 2021

Jaka jest maksymalna długość lotki jeżeli chodzi o cm

8 lutego 2021

Rafciooo maksymalna długość lotki w darcie to około 30 cm. Jeszcze nie widziałem by ktoś miał tak długie dzidy :D Lotka do darta mając 16 cm już jest długa.

15 kwietnia 2021

Cześć. Mam pytanie odnośnie rzucania. Czy można oderwać stopę podczas rzutu oraz czy można się wychylać?

16 kwietnia 2021

Konrad - tak, lekko można stopę odrywać i wychylać się też możesz. Ważne byś miał stabilną postawę, a nie "leciał" do przodu. Wbrew pozorom "kradzież" 3-5 cm w darcie nie robi wielkiej różnicy. Masz stać tak byś czuł się komfortowo. Masz mieć stabilną postawę.

16 kwietnia 2021

Jest jedna nienaruszalna zasada - nie można przekroczyć nawet o pół centymetra linii rzutu.

30 grudnia 2021

cześć a ile jest kolejek w jednym legu?

30 grudnia 2021

Seba co masz na myśli ile jest kolejek w jednym legu? Leg 501 możemy grać i 40 kolejek by wyzerować licznik. Najszybciej można skończyć lega 501 w 3 kolejki, czyli 9 rzutów. Jest to tak zwane perfekcyjne 9 rzutów, perfekcyjny leg.

31 grudnia 2021

Darter180.com miałem wrażenie że dawniej na tarczach elektronicznych było np 20 kolejek i jeśli w tym czasie nikt nie skończył to rzucało się kto bliżej środka ale trzeba było mieć poniżej 40 punktów

31 grudnia 2021

Hej Seba. Tak było, może nawet dalej jest na "elektroniku". Oglądając turnieje steel darta w tv lub nawet grając w Polsce na turniejach w darta często leg trwa do wyzerowania. Trzeba trafić te podwójne jeden choćby nie wiem co heheh.

31 grudnia 2021

dzięki

19 stycznia 2022

Cześć, pytanie dość trywialne ale potrzebuję potwierdzenia, czy w duble in można zacząć podwójnym środkiem za 50? Drugie pytanie: ile jest kombinacji kończących lega w 9ciu lotkach? ;)

19 stycznia 2022

Hej. Dla początkującego darta co byście zalecali ze średniej półki cenowej?

20 stycznia 2022

"Cześć, pytanie dość trywialne ale potrzebuję potwierdzenia, czy w duble in można zacząć podwójnym środkiem za 50?" Drugie pytanie: ile jest kombinacji kończących lega w 9ciu lotkach? ;) Cześć Krzysiek. Pytanie całkiem ciekawe. Na logikę --> tak, można zacząć podwójnym środkiem za 50 pkt. Jest to jednak na tyle trudniejsze od zwykłych podwójnych, że nigdy nie widziałem by ktoś tak zaczynał. Odpowiedź na drugie pytanie - jest 3944 kombinacji na skończenie lega 9-cioma lotkami.

20 stycznia 2022

"Hej. Dla początkującego darta co byście zalecali ze średniej półki cenowej?" Hej Marcin. Każde lotki ze składem 80% będą już naprawdę porządne. Firma, model to kwestia indywidualna. Popularne są lotki RD Hell Fire. Świetna jakość do ceny.

10 marca 2022

Dd. Mam taką zagwozdkę czy są wymagania co do pozycji podczas rzutu? np obydwie stopy na podłożu.. oraz czy można po rzucie przejść za linie i wrócić do kolejnego rzutu. czy tylko po ostatniej lotce zawodnik może wejść poza linie?

10 marca 2022

Tomek - zasada jest jedna --> nie można stopą przekroczyć lini w czasie oddawania rzutu. Pytanie nr 2 - nie jest wskazane, ale nie zabronione przekraczanie lini po oddanym rzucie. Raz widziałem jak Rataj nie był pewien, co rzucił i zrobił pół metra do przodu. Na pewno jednak, nie można co każdy rzut latać po miejscu gry. Najlepiej podejść, oddać 3 rzuty i ruszyć w stronę tarczy po lotki.

6 kwietnia 2022

Gdzieś był rozpis każdej wartości na zakończenie.. od ilu można skończyć? 170? T20, T20, Bull?? Masz taki rozpis?

12 kwietnia 2022

Łap :) http://www.darts501.com/download/Darts501-checkout-chart-POL-2020.pdf

17 czerwca 2022

Czy kończąc grę mogę zostać z lotką/lotkami w ręku, czy obowiązkowo muszę zakończyć trzecim rzutem?

17 czerwca 2022

Wiesław - oczywiście, możesz skończyć grę pierwszą lotką! Załóżmy, że masz 40 pkt do skończenia (D20 = double 20). Masz 3 lotki w ręce. Trafisz pierwszą super! Masz = 100% skuteczności na doublach (kończących).

27 czerwca 2023

Super się czytało Twój artykuł; komentarze i pełne profesjonalizmu odpowiedzi. Miałem okazję oglądać niejeden turniej w TV, a i dzisiaj korzystając z urlopu sam trochę porzucałem zabawkowymi "plastikami" ^^ fajna zajawka, zwłaszcza, że tak jak mówisz nigdy nie jest za późno by zacząć :) ale nie byłbym sobą, gdybym nie zapytał, czy to matematyka pozwoliła obliczyć 3944 możliwości perfect lega, i jakiego wzoru do tego użyto ^^ coś tam jeszcze pamiętam z matmy ale na tym zadaniu bym poległ :D pozdro i tak trzymaj :)

24 lipca 2023

Cześć. Tak, to zapewne matematyka podała nam ilość wszystkich zakończeń perfekcyjnego lega w darcie 501. Jest tego trochę, prawda? Niestety wzoru nie znam. Cieszę się, że się dobrze bawiłeś grając w darta. O to chodzi właśnie!

Submit
Nasze atuty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl