Wysyłka w 24h! Darmowa dostawa od 295 zł

 510 865 644

[email protected]

Odległość od tarczy w darta – wysokość i wymiary tarczy do darta 15
Dart odległość od tarczy – wysokość i wymiary tarczy

Gra w popularne rzutki będzie tym przyjemniejsza, im lepsze akcesoria wykorzystamy podczas zabawy. Ważne zachowanie odległości określonych w zasadach gry w darta. Tylko wtedy mamy szansę obserwować postępy, jakie robimy i jeszcze bardziej cieszyć się grą.

1,73 m nad ziemią – na takiej wysokości powinna wisieć tarcza, a właściwie bullseye, czyli sam środek tarczy
2,37 m od tarczy – w takiej odległości zawodnik powinien stanąć od tarczy
2,93 m – odległość od środka po skosie, zmierzymy ją za pomocą Mission Oche Guide - miarka do łatwego montażu tarcz
45 cm – tyle wynosi średnica profesjonalnej tarczy do darta

 

Dart – odległość od tarczy i wysokość tarczy do darta

Dzięki zastosowaniu sizalu w produkcji tablic do darta, ich żywotność znacznie się wydłużyła. Czym jest sizal? To włókno z liści agawy sizalowej, które charakteryzuje się niezwykłą twardością, ale także elastycznością. Dzięki temu rzutki nie pozostawiają śladów, ponieważ po wyciągnięciu rzutek sizal wraca do pierwotnego kształtu.

Popularne są również elektroniczne tablice do gry w darta, które tak naprawdę przeżywają swój renesans. To one były w Polsce pierwsze, a tarcza sizalowa i odmiana darta klasycznego (gra do tarczy sizalowej) przyszły później. Obecnie prawdziwi miłośnicy tej gry najchętniej celują do tarcz sizalowych.

Jak powiesić tarczę do darta?

Nawet jeśli zamierzamy grać w darta tylko amatorsko, warto zadbać o takie szczegóły, jak prawidłowa odległość od tarczy zawodnika, który do niej celuje. Ważna jest także wysokość tarczy do darta, a konkretniej wysokość, na jakiej zawiesimy tablicę. Dzięki temu wyniki naszych rozgrywek będą wiarygodne, a my będziemy widzieli nasze postępy w grze dart.

Centralny punkt tarczy, zwany bullseye, znajdował się dokładnie na wysokości 1,73 m (5 stóp i 8 cali). Profesjonalna tarcza do gry w rzutki ma średnicę 45 cm, punktowane pole do gry ma średnicę 33,6 cm. Odległość do tarczy dart każdego zawodnika powinna wynosić 2,37 m (czyli 7 stóp i 9,25 cala).

Dart – wymiary tarczy i odległości w profesjonalnych rozgrywkach

Przeczytaj również artykuły:

Akcesoria do darta must have 👈🏻

Hierarchia turniejów PDC – gdzie darter zyska najwięcej? 👈🏻

W grze dart wymiary tarczy są ściśle przestrzegane, jak w innych grach wymiary boiska, bramki czy wysokość siatki. Podobnie odległość od tarczy dart przestrzegana jest tak samo bezkompromisowo, jak odległość rzutu karnego w piłce nożnej. Każda gra, aby mogła wejść na zawodowy poziom, musi mieć dokładnie określone zasady – zarówno przebiegu i punktacji gry, jak i wszystkich wymiarów i odległości.

 

Komentarze do wpisu (15)

27 lutego 2019

Dzięki artykuł pomocny ;)

9 czerwca 2019

Zawiesiłem tarcze na ostre lotki według teych parametrów...,już gram,artykuł merytoryczny precyzyjny!

10 czerwca 2019

Bardzo nas to cieszy! Super treningu życzę i przyjemnej gry :)

27 sierpnia 2019

Dzięki za artykuł, przydał się bardzo!

27 sierpnia 2019

Proszę, o to właśnie chodzi!

20 września 2019

Fantastic forum posts, Appreciate it! With thanks! Loads of stuff.

25 czerwca 2020

Przydatny artykuł łatwe zawieszenie.

27 czerwca 2020

Dzięki Ryszard :) Tarczę do darta trzeba wręcz idealnie powiesić, tak by trenując w domu i później idąc gdzieś na turniej lub mecz w darta, nie być zaskoczonym. Ręka i głowa szybko się przyzwyczajają do odpowiedniej odległości. Nawet małe 0,5 cm róznicy na wysokości tarczy, robi dużą różnicę w punktacji.

1 stycznia 2021

Generalnie to wszystko jest czytelnie opisane i stanowi dobry zbiór informacji o grze. Może coś więcej o historii gry. Jedna uwaga ale nie istotna dla treści - to jest twój zapis - czyli 7 stóp i 9,25 cala zatem dla uzupełnienia to tak wygląda symbol stopy ( ' ) a tak cala ( " ) do tego wartości niepełnych cali podaje się w ułamku a nie w układzie dziesiętnym po przecinku, zatem powinno być 7' 9 1/4" , zapis 9,25 cala to przeróbka zapisu wielkości odczytanej w systemie imperialnym czyli calowym na zapis w systemie metrycznym czyli dziesiętnym, z punktu widzenia techniki to błąd zaś samo przeliczenie odległości całkowicie akceptowalne. pozdrawiam

2 stycznia 2021

@Janusz pozamiatałeś swym zacnym komentarzem. Ciekaw jestem ile osób wyniesie z tego lekcję. Pozdrawiam serdecznie

17 października 2021

Ile wynoszą rozmiary poza w którym znajduje się gracz, nie chodzi mi o odległość gracza od tarczy.

19 października 2021

Piotrek - nie jestem pewien ile to w regulaminie (turnieje) wynosi, ale miniumum te 1,5 metra powinno być zachowane pomiędzy zawodnikami. To pole miałeś na myśli?

19 grudnia 2022

Mam takie wymiary jak jest podane Aczkolwiek jak oglądam zawody w TV, to wydaje się, że zawodnicy stoją bliżej tej tarczy, ale to może tylko złudzenie telewizyjne.

19 grudnia 2022

Cześć Marcin Na 110% to złudzenie optyczne. Nawet na żywo, ale np w innym klubie/pubie, czy gdzieś na zawodach darterskich można odnieść takie wrażenie. Często wydaje się, że "w domu tarcza do darta wisi bliżej".

5 stycznia 2024

Bardzo dobry artykuł, w zasadzie wszystko co powinno się wiedzieć chcąc zagrać w Darta a nie ma się o tym pojęcia. Tylko rozpocząć naukę praktyczną. Dziękuję i pozdrawiam.

Submit
Nasze atuty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl