Opinie o Darter180.com na Opineo.pl

Dart zasady gry – jak rzucać lotkami do tarczy – jak grać w rzutki 0

Dart zasady gry – jak rzucać lotkami do tarczy – jak grać w rzutki

Aby zasady gry w darta były zrozumiałe dla wszystkich, wytłumaczymy, jak liczyć punkty, jak rozpocząć i jak zakończyć grę. To naprawdę proste!  Najpopularniejszą grą  jest 501 – liczba ta oznacza ilość punktów, które trzeba zdobyć. Dart 501 rozgrywany jest na mistrzostwach świata, więc tę odmianę gry użyjemy jako przykład, by wytłumaczyć ogólne zasady darta.

Zasady gry w darta 501

W tym rodzaju gry zbijamy punkty, startując właśnie z 501 punktami na koncie. Pierwszeństwo ustala się rzutami do tarczy – kto jednym rzutem najbardziej zbliży się do środka tarczy, ten zaczyna. Gdy obaj zawodnicy jednocześnie rzucą w zielony środek (pole za 25 punktów), rzuty są powtarzane. W zależności od ustaleń - lotki zostają w miejscu, w którym wbiły się w tarczę do momentu ustalenia kolejności rzutów lub lotki wyjmuje się przed kolejną próbą ustalenia tej kolejności. Gdy jeden zawodnik trafi zielony środek, a drugi czerwony (za 50 punktów), czyli  bullseye, wygrywa ten, który ustrzelił 50 punktów. Każda kolejka składa się z rzutów trzema lotkami. Po każdej kolejce zawodnikom zliczane są punkty. W jaki sposób? Opowiemy później!

Zawodnik gra do momentu, aż  wyzeruje swoje punkty. Oznacza to, że jeśli na koncie ma 8 punktów, musi wyrzucić dokładnie 8 punktów – nie mniej i nie więcej. 8 punktów można trafić na dwa sposoby: single out (trafiając duże pole pojedyncze 8) lub double out (trafiając zewnętrzne pole podwójne, w tym przypadku podwójne 4, co łącznie da 8 punktów). Jeśli zawodnik z 8 punktami na koncie wyrzuci więcej punktów, niż aktualnie posiada, zdobytych punktów się nie liczy i zawodnik nadal pozostaje z 8 punktami na koncie. Jeśli zawodnik przekroczy swoje punkty w pierwszym rzucie kolejki, traci całą kolejkę.

Dart – zasady gry w wersji „Double-out”

Wersja „Double-out” różni się zakończeniem, podczas którego obowiązuję bardziej wymagające zasady i wykorzystuje się je na profesjonalnych zawodach. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z rzutkami i chcemy czerpać z gry więcej radości, proponujemy stosować wyżej opisane zasady. Jeśli jednak nie lubimy stosować półśrodków lub planujemy w przyszłości wybrać się na lokalny turniej lub zagrać w drużynie darterskiej, zdecydowanie zalecamy grę w wersji double out. Ta wersja, może wydawać się nieco trudniejsza, ale z pewnością dostarcza więcej radości i graczom, i widzom. Lepsze widowisko to oczywiście większe stawki i większe wygrane.

Na pewno jednak ciekawi Cię, jak jeszcze można urozmaicić i tak już ciekawe zakończenie. Wróćmy do momentu, gdy na koncie zostało nam 8 punktów i musimy idealnie wyzerować stan ich posiadania. W wersji „double-out” musimy tego dokonać, trafiając w podwójnie punktowane pole, czyli w tym przypadku w pole o wartości 4, które jest podwójnie punktowane.

Rzutki – zasady gry w wersji „Double-in”

Ta wersja gry w darta różni się natomiast początkiem. Każdy zawodnik, aby wejść do gry, musi trafić w podwojone pole, nieważne o jakiej wartości. Każda kolejka to trzy rzuty, ale punkty zapisujemy dopiero od podwójnego rzutu. Jeśli w pierwszym rzucie zawodnik wyrzucił pojedyncze 20 punktów, nie odejmują się one od jego konta, ale ma kolejny rzut w kolejce. W drugim rzucie trafia w podwójną „4”, od startowych 501 punktów odejmuje się 8 punktów i zawodnik wchodzi do gry, mając jeszcze jeden rzut w tej kolejce.

Dart – punktacja, czyli jak grać w rzutki i liczyć punkty

Wiemy już, na przykładzie najpopularniejszej odmiany darta 501, że punkty nie tyle zdobywamy, ile je zbijamy. Wiemy też, że istnieje możliwość trafienia w podwójną (a także w potrójną) wartość pola. Teraz wyjaśnimy, jak liczyć punkty w darta.

Zacznijmy od tego, że tablica do darta podzielona jest na zróżnicowane od siebie kolorami sektory. Sektory te oddzielone są od siebie pająkiem. Dawniej pająk był częstym powodem odbijania się rzutek od tarczy. Pająk jest bowiem niczym innym, jak metalową siatką. Obecnie pająk najczęściej zatopiony jest w sizalu lub mocowany skuwkami. Na tarczy znajdują się trzy pierścienie – trzeci, najmniejszy okrąg nazywamy bull’em, a jego wnętrze (czyli najmniejszy punkt na tarczy) bullseye’em.

Dart – jak rzucać, by wygrać?

Po trafieniu przez zawodnika lotką w tarczę sprawdza się przypisaną sektorowi ilość punktów. Liczba ta znajduje się na samym brzegu tablicy darta. Każda tarcza posiada także niepunktowane pola, najczęściej czarne, które znajdują się na jej brzegu. Ze względu na kolor, pole to nazywane jest oponą.

Tuż przy oponie znajduje się pierwszy okrąg – jeśli zawodnik trafi w sektor punktowany dwudziestoma punktami, a dokładniej w najszerszy okrąg w tym sektorze, od stanu posiadanych punktów jest mu odejmowane aż 40 punktów! Trafienie w węższy pierścień oznacza potrojenie punktów, a w najwęższy, czyli bull, oznacza odjęcie od konta aż 25 punktów. Ostatnie, najmniejsze pole bullseye premiowane jest zawsze 50 punktami. Zapamiętajcie ten opis tablicy do rzutek, a szybko nauczycie się pozostałych zasad.

Zasady gry w rzutki – partie gry

Gra w rzutki podzielona jest na legi, które składają się na sety. Przed rozpoczęciem gry zawodnicy ustalają, z ilu legów składa się set i z ilu setów składa się mecz. Najczęściej set składa się z trzech legów. W grze dart wyniki podawane są w dużych i małych punktach, w systemie tenisowym. Oznacza to, że zawodnik, który pierwszy zakończy leg (czyli zbije 501 unktów), wygrywa go i prowadzi 1:0 w legach. Po wygraniu trzeciego lega prowadzi 1:0 w setach, a po wygraniu czwartego lega prowadzi 1:0 w setach i 1:0 w legach (czyli odpowiednio dużych i małych punktach). Jeśli jego przeciwnik wygra piątego lega, wynik w setach się nie zmienia (1:0), a w legach jest remis (1:1).

Dart – rodzaje gier

Opisaliśmy Wam, jak grać w darta na podstawie najpopularniejszego typu gry 501, który należy do cyklu ’01. Do tego cyklu należą także dart 301 i inne. Ale oprócz cyklu ’01 istnieją zupełnie inne gry, opierające się na rzucaniu lotkami do tarczy: cricket, eliminator czy shanghai. Wszystkie wymagają od nas „celnego oka”, skupienia i dobrej taktyki, ale zmiana zasad sprawia, że gra w darta nigdy Wam się nie znudzi!

Dart – wymiary i odległości

Na koniec garstka informacji dla osób ciekawych, z jakich odległości rzucamy lotkami. Bullseye na tablicy do darta powinno znajdować się na wysokości 1,73 m nad podłogą, a odległość, z jakiej rzucamy, powinna wynosić 2,37 m. Znając tak szczegółowe dane, już wiemy, dlaczego dart to świetna zabawa, ale i profesjonalne zawody dla najlepszych graczy!

Komentarze do wpisu (0)

Masz pytania? Email: sklep@darter180.com

|

30-dni na zwrot

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl