Wysyłka w 24h! Darmowa dostawa od 295 zł

 +48 510 865 644

[email protected]

Historia rzutek, czyli początki gry w darta 1
Historia rzutek, czyli początki gry w darta

Jedną z najstarszych pubowych rozrywek jest niewątpliwie dart, czyli gra w rzutki. Biorąc pod uwagę wszystkie części składowe darta, takie jak tarcza, rzutki, a także lotka i piórko, można zauważyć znaczące podobieństwa z łucznictwem, które było kiedyś niezwykle popularne. Jeśli przyjrzycie się pierwotnym typom łuczniczych i dartowych tarczy, zauważycie sporą analogię. Podobnie było z nazewnictwem rzutek do darta, które początkowo nazywano strzałkami do gry, tak jak w łucznictwie. Problem polegał jednak na tym, że z rozrywki tej można było korzystać jedynie na zewnątrz. Stąd najbardziej prawdopodobny scenariusz pochodzenia gry w rzutki, dzięki której można celować do tarczy nawet w dość ograniczonej przestrzeni.

 

Dart – od barowej rozrywki do dyscypliny sportowej

Aż do wczesnej połowy XX wieku rzutki istniały w Anglii, w różnych postaciach. Rozgrywki przybierały formę wewnętrznych, towarzyskich spotkań pomiędzy pubami, znajdujących się blisko siebie. Dopiero po I Wojnie Światowej pojawiły się pierwsze ligi pubowe, które rozrosły się do tego stopnia, że w 1924 roku założono krajowe stowarzyszenie gry w lotki. Następnie w roku 1927 powstał konkurs News of the World Darts Championship w Londynie, a pod koniec lat trzydziestych rozszerzył się obejmując większość Anglii. Dziesięć lat później zawody stały się tak popularne, że łączna liczba uczestników przekroczyła 280 000 osób. Rzutki w latach trzydziestych okazały się ulubioną rozrywką ludzi różnych klas, która skutecznie eliminowała inne, znane wtedy „gry”.

Chcesz poznać zasady gry w darta? Kliknij w link i zobacz jaką świetną grą jest dart!

👉🏻 Dart zasady gry – jak rzucać lotkami do tarczy – jak grać w rzutki

Rzutki rozrywką na wojnie

Gra w rzutki stanowiła odskocznie od walk i zwiększała morale żołnierzy w obozach oficerskich, podczas II Wojny Światowej. Zestaw lotek i tarcza, były standardowym wyposażeniem każdej angielskiej jednostki wojskowej. Dart był dużym zaskoczeniem także dla amerykańskich żołnierzy, którzy zabrali ze sobą grę do Ameryki wzbudzając nią duże zainteresowanie. Dzięki temu dart trafiał w nowe zakątki świata, zwiększając popularność gry.

 

Rozwój i standaryzacja zasad gry w rzutki

News of the World Individual Darts Championship został przywrócony po wojnie, w 1947 roku, tym razem na szczeblu krajowym i był określany jako "mistrzostwa, które każdy gracz w rzutki chce wygrać". Koniec wojny sprawił, że powróciły także mistrzostwa drużyn narodowych. Popularność darta sprawiła, że niezbędne były organy kontrolujące ten sam poziom rozgrywek, przeprowadzanych na terenie całego kraju. Na miejsce przedwojennego stowarzyszenia powstało nowe - National Darts Association of Great Britain. Instytucja ta podejmowała prace zarówno w tworzeniu lig powiatowych, jak i organizowaniu najlepszych zawodów, takich jak Nodor Fours.

W 1960 roku po raz pierwszy w telewizji pojawiły się transmisje z gry w darta, które przyciągnęły Brytyjczyków, a później resztę świata. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte wyłoniły prawdziwych mistrzów gry w darta. W historii szczególnie zapisał Eric Bristow, a także John Lowe, Alan Evans czy Jocky Wilson. Rozwój profesjonalnych turniejów w rzutki był kontynuowany, a wydarzenia odbywają się teraz w większości krajów na całym świecie.

Komentarze do wpisu (1)

8 maja 2018

Wielka strata w świecie darta. R.I.P Eric Bristow.

Submit
Nasze atuty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl